
Pirkanmaan ely-keskus uudistaa Punkalaitumen keskustassa kulkevan maantien 230 eli Lauttakyläntien valaistusta. Nykyisessä valaistuksessa on aikanaan käytetty alumiinipylväitä ja Cupola-valaisimia. Uusi valaistus toteutetaan metellipylväillä ja LED-valaisimilla.
Vanhat pylväät ovat vuosikymmenten saatossa haurastuneet ja valaisinten varaosatuotanto on päättynyt, joten niiden uudistaminen on ely-keskuksen mukaan nyt ajankohtaista. Tehokkaamman valon ohella uudistuvalla valaistuksella parannetaan myös Punkalaitumen keskustan liikenneturvallisuutta.
Valaistusta rakennetaan Punkalaitumelle yhteensä noin 3,3 kilometrin matkalle. Rakentaminen käynnistyy syyskuussa ja valmistuu tämän vuoden joulukuussa.
Rakennustyöt haittaavat liikennettä työmaan kohdalla, vaikka maantiekaistoja ei rakennustöiden vuoksi joudutakaan sulkemaan. Rakennustöiden ajaksi maantien nopeusrajoitus lasketaan työmaan kohdalla 30 km/h. Työmaa-alueella tienkäyttäjien on syytä varautua liikenteen hidastumiseen, sillä liikennemäärä työmaan kohdalla on noin 2500 ajoneuvoa vuorokaudessa.
Liikenteenohjausjärjestelyissä on erityisesti huomioitu kevyen liikenteen turvallinen ja sujuva kulku. Liikennejärjestelyillä pyritään minimoimaan rakennustöistä koituva haitta liikenteelle.






