
Näin syksyllä linnunrata on komeimmillaan, vinkkaa sastamalalainen Kari Haila, joka on muistanut Alueviestiä useilla luontokuvillaan.
“Linnunrata näkyy pimeillä alueilla ihan silminkin ylittäen zeniitin, taivaanlaen. Varsinkin kuuttomalla taivaalla se on hyvinkin erottuva.”
Haila sanoo linnunradan olevan helpoiten paikallistettava ennen puolta yötä suurin piirtein eteläisellä taivaalla. Radan asento on lähes pysty; kevätpuolella se taas on vaakatasossa ja näkyy pohjoistaivaalla.
“Itse kävin 14. syyskuuta hyödyntämässä selkeän taivaan ja lähdin kuvaamaan linnunrataa Puurijärvelle. Se on hyvä paikka bongailla lintuja, siis miksei myös linnunrataa. Hieman horisontissa oli valosaastetta Kokemäki-Eura-Harjavalta -akselilla”, Haila harmittelee.
Kameralla saa kuitenkin kaiken näkyviin paremmin kuin omin silmin näkee.
Linnunrata sisältää 200–600 miljardia tähteä ja on tavallinen kierteisgalaksi. Maa sijaitsee noin 25 000 valovuoden päässä sen keskuksesta.
“Suosittelen luontoon lähtöä ja etsimään linnunradan, se on kaunis näky.
Muutenkin tähtitaivaan katselu on mukavaa puuhaa nyt kun ei vielä ole
kovin kylmiä öitä. Omalla kuvausreissulla oli alimmillaan +2”, mies juttelee.
