Mestaruusliigassa VaLePa kaivoi voiton Karelian Hurmoksesta. Ottelu päättyi 2-3 (25-22, 22-25, 30-28, 13-25, 12-15).
VaLePan peli lepäsi pitkälti Mikko Eskon, Jiri Hännisen ja Sakari Mäkisen varassa. Syöttöpeli toimi hienosti, samoin vastaanotto alkuvaikeuksien jälkeen. Torjuntapelissä Hurmos oli vahvempi.
“Hyvä fiilis aina, kun voittaa täällä. Ikinä ei tule helpolla. Ei meiltä mikään kaunein peli, mutta täytyy olla ylpeä, että saatiin kaivettua voitto”, sanoi Sakari Mäkinen. Hänet palkittiin joukkueensa parhaana.
“Voitto lämmittää. Raskas ja hankala reissu”, kommentoi päävalmentaja Janne Kangaskokko. “Pidettiin maltti hyökkäämisessä, ei alettu hulluna räiskiä, omat virheet pysyivät vähäisinä”, hän analysoi.
VaLePa ja Hurmos ovat koronan takia kokeneet kovia. Tartuntojen vuoksi otteluja on jouduttu siirtämään. Pelituntumaa joutuu pitkän tauon jälkeen varmasti hakemaan.