
Sastamalan Sosialidemokraatit ry valitsi sunnuntaina 5. kesäkuuta Jenni Jokisen yhdistyksen ehdokkaaksi huhtikuussa 2023 pidettäviin eduskuntavaaleihin.
Jenni Jokinen, 39, on Sastamalan kaupunginhallituksen varapuheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu ja Pirkanmaan aluevaltuutettu. Jokinen valittiin aluevaaleissa Pirkamaan hyvinvointialueen valtuustoon 858 äänellä.
Sastamalan Sosialidemokraattien mukaan Jokisen valinta eduskuntavaaliehdokkaaksi on luonnollinen jatko hänen jo menestyksekkäälle poliittiselle uralleen.
’Olen kiitollinen ja nöyrä puolueosastolta saamastani luottamuksesta, tuesta ja kannustuksesta. Haluan olla koko porukan ehdokas ja olla ehdolla erityisesti muiden, en itseni vuoksi. Eduskunnassa haluan olla rohkea hyvinvoinnin puolustaja”, Jenni Jokinen sanoo mediatiedotteessa.
Sosialidemokraattien Pirkanmaan piiri vahvistaa ehdokkuudet myöhemmin.
Sastamalasta on jo tiedossa useampi ehdokas eduskuntavaaleissa. Tähän mennessä ehdokkuudestaan ovat kertoneet myös perussuomalaisten Miko Bergbom, RKP:n Wilhelm von Nandelstadh, keskustan Aleksi Sandroos ja kokoomuksen Arto Satonen.






