Sastamalan biitsiturnaus kiihtyy: Aikuisten SM-osakilpailut vauhtiin, hiekalla mm. Prihti ja Vuorinen, Sivula ja Tuomisto

Vilhelmiina Prihti, Aliisa Vuorinen
Vilhelmiina Prihti ja Aliisa Vuorinen. Kuva CEV.

Sää suosi Sastamalassa pelattavaa beach volleyn turnausta sen ensimmäisinä päivinä. Vauhti kiihtyy, kun aikuisten SM-osakilpailut pääsevät vauhtiin.

Naisten sarjassa Vilhelmiina Prihti ja Aliisa Vuorinen kuuluvat turnauksen ennakkosuosikkeihin. Pari on lähtöisin Sastamalasta ja on hiekalla heti lauantaina aamuyhdeksältä. Toisellakin kentällä nähdään paikallisväriä, kun Pinja Jokela ja Hanna Kimpanpää aloittavat urakkansa.

Miesten sarjassa todella mielenkiintoinen pari Urpo Sivula ja Valtteri Tuomisto pelaa yhdeltätoista. Jyrki Nurminen ja Santeri Siren edustavat lajin huippua maassamme.

Otteluohjelmat ja aikataulut sekä tulokset löytyvät täältä.