Ratsastajat yllättivät Kauko Tuomisen pikkujouluissa ansiomerkillä – “Sadat henkilöt saaneet ikimuistoisia kokemuksia”

Ansiomerkin yllätetyn Kauko Tuomisen rintaan kiinnitti Venla Mäkiranta. Kuva: Veera Vedenpää.

Sastamalan Keikyässä sijaitsevalla KT-Tallilla pidettiin lauantaina 17. joulukuuta avoimet ovet ja pikkujoulut. Päivän yhteydessä tallin omistaja Kauko Tuominen yllätettiin täydellisesti ratsastusseura KT-tallin ratsastajat ry:n toimesta, kun hänelle luovutettiin seuran hakema Suomen ratsastajainliiton kultainen ansiomerkki.

Tuominen on pitänyt ratsastuskoulua vuodesta 1980. Ansiomerkin taustalla on seuran halu kunnioittaa Tuomista elämäntyöstään ja ratsastusurheilun mahdollistamisesta sadoille lapsille, nuorille ja aikuisille. Lähiseudun ratsastajien lisäksi KT-Tallin leireillä ovat viihtyneet lapset ympäri Suomen ja samat harrastajat ovat palanneet Keikyään vuosi toisensa jälkeen. Osasta perheitä KT-Tallilla käydään jo kolmannessa polvessa.

“Paikassa on arvostettu kaikkia asiakkaita osaamistasoista ja taustoista huolimatta ja kaikkia harrastajia on tuettu ja kunnioitettu tasosta huolimatta. Uskomme, että sadat henkilöt ovat saaneet ikimuistoisia kokemuksia”, perusteluissa todetaan.

Lisäksi Tuominen on uskonut ja jaksanut yrittää kaikkien yhteiskunnan mullistusten ja lamavuosienkin aikana. Näin hän on toiminnallaan merkittävästi edistänyt paikkakunnan lasten, nuorten ja aikuisten liikuntaharrastusta. Perusteluissa mainitaan myös tallin hyvä yhteishenki, jossa auttamisen kulttuuri on siirtynyt sukupolvilta toisille.

Kultaisia ansiomerkkejä jaettiin SRL:n syyskokouksessa kuusi kappaletta.

Ansiomerkin luovutuksen lisäksi pikkujoulujen ohjelmassa oli poniagilitya, keppariestekisat sekä kuluvana vuonna ansioituneiden ratsastajien palkitsemiset.

“Joulutonttukin kävi jakamassa lahjat kilteille lapsille. Tunnelma oli kiva ja kaikilla hauskaa, kuten tallilla yleensäkin”, raportoi Mirja Pälijärvi.

Iloista pikkujouluväkeä. Kuva: Veera Vedenpää.
Pöytä notkui palkinnoista. Kuva: Veera Vedenpää.