
Taitokeskuksissa vietetään valtakunnallista jo perinteeksi muodostunutta Käsityölauantaita 21. tammikuuta kello 10–14. Yhteisenä teemana on kehräys.
Taito Satakunnan mediatiedotteessa todetaan, että langan ja kuidun alkuperä kiinnostaa kuluttajia ja käsityönharrastajia, mutta matka kasvi- tai eläinkuidusta langaksi on monelle vieras. Siihen sisältyy monia vaiheita, joihin pääsee tutustumaan taitokeskuksissa.
”Villa on aloittelijalle hyvä materiaali, ja siitä voidaan kehrätä lankaa esimerkiksi värttinällä, jolla on pitkä historia. Rukki on värttinään verrattuna uusi keksintö.”
Käsityölauantaina tapahtuu myös jakelualueellamme sijaitsevissa Huittisten ja Sastamalan toimipisteissä.
Huittisten taitokeskuksessa Sauli Rajala esittelee rukkejaan ja Hanna Leivo esittelee kehräämistä rukilla ja värttinällä. Halukkaat pääsevät kokeilemaan kehräämistä.
Sastamalassa työnäytöstä kehräyksestä pitää Outileena Uotila. Lisäksi halukkaat pääsevät kokeilemaan karstausta.
Käsityölauantaina taitokeskuksissa on esillä myös uutuusmalleja ja kevään kurssitarjontaa.
Taito Satakunta ry:n toiminta on kaikille avointa, mutta jäseneksi liittyville on luvassa monia mukavia etuja vuoden kuluessa. Yhdistyksen tehtävänä on innostaa ja kannustaa käsitöiden tekemiseen.
”Esimerkiksi kangaspuilla kutominen taitokeskuksissamme on jäsenille edullista. Opetamme kutomaan alkeista alkaen. Kudontaa voi harrastaa taitokeskuksissa varsin omatoimisesti. Loimet rakennamme valmiiksi, jotta kutomisen voi aloittaa hyvin matalalla kynnyksellä”, yhdistyksestä vinkataan.
Huittisten taitokeskuksen osoite: Risto Rytin katu 25, Sastamalan: Asemakatu 1.
