Uusi Sale Mouhijärvi avasi ovensa

Näin toimii Osuuskauppaväki. Paljasjalkainen mouhijärveläinen ja kaupan pitkäaikainen asiakas Sirkka Maunumäki sai kunnian avata uuden Sale-myymälän. Kaupunginjohtaja Paavo Salli (vasemmalla) ja Pirkanmaan Osuuskaupan toimitusjohtaja Timo Mäki-Ullakko avustivat.

Uusi Sale Mouhijärvi avasi ovensa aamuyhdeksältä torstaina.

Tuntia ennen avajaisajankohtaa paikalle saapunut Sirkka Maunumäki halusi ehdottomasti olla myymälän ensimmäinen asiakas.

“Minä olen tällä tontilla syntynyt ja vanhassa kaupassa työskennellytkin parikymmentä vuotta. Osuuskaupalla on tällä kylällä pitkä historia. Hienoa, että uusi myymälä tulee juuri tänne, eikä esimerkiksi Häijääseen”, Maunumäki jutteli.

Kaupunginjohtaja Paavo Salli totesi, ettei Maunumäen tarvitse olla Uotsolan tulevaisuudesta huolissaan, sillä Sastamalan kaupunki kehittää Mouhijärven aluetta kokonaisuudessaan.

“Tarkoituksena on kaavoittaa Häijään ja Uotsolan välinen taajama umpeen, ja palveluita tarvitaan molemmissa keskuksissa.”

Entistä ehompi Sale

Uusi Sale avattiin Uotsolantielle vanhan myymälän viereen. Myymäläpinta-alaa on hieman alle 400 neliötä, mikä merkitsee asiakasnäkökulmasta mukavan pitkiä aukioloaikoja.

Sama tuttu henkilökunta jatkaa mouhijärveläisten omassa kaupassa myymäläpäällikkö Terhi Kallion luotsaamana.

“Ilmassa on haikeutta. Vuosikymmeniä palvellut lähikauppa puretaan ja tilalle tulee parkkialue. Muutos on kuitenkin tärkeä, sillä vanhan myymälän tilalle on saatu energiatehokas ja nykyaikainen Sale, jossa on entistä monipuolisempi valikoima.”

Kallion mukaan asiakkaat ovat odottaneet innokkaasti uuden myymälän avautumista ja kysymyksiä on tullut henkilökunnalle joka päivä.

“Moni on kiitollinen paikallisten palveluiden säilymisestä.”

Kymmenet mouhijärveläiset tulivat heti aamutuimaan tutustumaan uuteen myymälään.

Osa Uotsolan päiväkodin esikoululaisista viihdytti avajaisväkeä lauluesityksillään.
Sama tuttu henkilökunta jatkaa uudessa myymälässä. Avajaispäivänä Jonna Nurmisella ja Terhi Kalliolla oli tekemistä enemmän kuin tarpeeksi.

 

 

 

 

  • Nimetön

    Kiitos osuuskaupalle uudesta myymälästä.
    Onnea ja menestystä ja hyviä tarjouksia meille asiakkaille.
    terv yks;asiakas

  • Nimetön

    Hieno myymälä ja hyvä valikoima ! Onnellinen olen, että palvelumme näin paranee.

  • JÄRKEÄ

    Hienoa että saatiin MOUHIJÄRVELLE SIISTI KAUPPA
    (ei ole mikään suuli mitä naapurikylään rakennettiin)

Kommentointi ei ole käytössä.