“Haluan, että jokainen asiakas lähtee täältä tyytyväisenä ja vatsa täynnä” – Haluk Cufadar perusti ravintola Familyn Huittisiin

Orhan Akkaya (keskellä) vietti 10 päivää Huittisissa opastamassa siskonpoikaansa Haluk Cufadaria (vasemmalla) ravintolan perustamisessa.

Huittisten keskustassa avautui joulukuun alussa uusi ravintola, pariskunta Dilek ja Haluk Cufadarin omistama Familyn.

14 vuotta Huittisissa asunut Haluk Cufadar oli ehtinyt etsiä ravintolalleen sopivia tiloja jo parin vuoden ajan, kunnes sopiva paikka löytyi viimein toukokuussa liikenneympyrän kupeesta, niin sanotusta Osuuspankin talosta.

“Huittinen on hieno paikka, minulla on täällä paljon ystäviä ja viihdyn hyvin kaupungissa. Sen takia halusin, että myös ravintolani sijaitsee juuri täällä”, Cufadar kertoo.

Cufadarin kiikarissa olivat aiemmin toiset tilat Huittisista.

“Siellä olisi ollut keittiö valmiina ja sillä tavalla alkuun olisi päästy helpommin.”

Mahdollisuus meni sivu suun, mutta Cufadar ei luovuttanut, vaan löysi vielä paremman paikan ja päätti tehdä tiloihin ison remontin.

Familyn ravintolatilat on yhdistetty kahdesta liikehuoneistosta. Tiloihin on rakennettu keittiö, wc-tilat ja ravintolasali.

“Tämä oli todella iso urakka. Halusin, että tiloista tulee hienot ja hyväksyin vain parhaita materiaaleja ja tyylikkäitä huonekaluja. Lopputulokseen olen todella tyytyväinen”, Cufadar sanoo.

Eno antaa täyden tukensa

Aiemmin Cufadarin kebabannoksilla ja pizzoilla on herkuteltu Keikyän Pehulassa sijaitsevassa ravintolassa. Alalle Cufadarin on johdattanut monelle huittislaiselle tuttu Orhan Akkaya, joka perusti aikoinaan Huittisten ensimmäisen kebabravintolan.

Akkaya on ollut avustamassa siskonpoikaansa ravintolan perustamisessa myös nyt Huittisissa.

“Haluk oli tehnyt jo valmiiksi paljon töitä täällä, mutta itse olen perustanut kaikkiaan seitsemän ravintolaa, joten minulla on paljon kokemusta siitä, mitä alkuvaiheessa pitää huomioida”, Akkaya kertoo ja muistuttaa Cufadaria, että koskaan ei saa tarjota vanhaa kahvia.

Toinen mestarin neuvo on pitää wc-tilat aina siistinä.

“Suomalaiset tarkistavat aina vessan ja päättelevät siitä, minkä tasoinen ravintola on”, hän opastaa.
Akkaya tunnettiin Huittisissa leveästä hymystään, sen hän on tartuttanut tavaramerkiksi myös siskonpojalleen.

“Minusta on hienoa olla opastamassa Halukia, sillä hän on fiksu, rehellinen ja iloinen tyyppi. Koen, että auttaessani häntä laitan myös oman maineeni peliin, joten en auttaisi, ellen luottaisi häneen täysin”, Akkaya sanoo.

Muutakin kuin kebabia ja pizzaa

Familyn ruokalista pitää sisällään kebabannosten ja pizzan lisäksi pastoja ja pihvejä.

“Myös salaatteja ja burgereita on tarjolla. Ja tietenkin lounasbuffet, se on ainakin tähän asti ollut todella suosittu”, Cufadar kertoo.

Yrittäjä kiittelee, että hänet on otettu Huittisissa vastaan hienosti.

“Olen todella iloinen siitä, miten paljon asiakkaita meillä on käynyt jo ensimmäisten päivien aikana ja miten hyvällä tuulella ja tyytyväisinä he ovat tänne tulleet.”

Cufadar on asettanut itselleen vaatimattoman tavoitteen tarjota Familyssä Huittisten parasta ruokaa.

“Minulle on tärkeää panostaa laatuun. Haluan, että jokainen asiakas lähtee täältä tyytyväisenä ja vatsa täynnä.”