Seija-myrskyn metsätuhot arvioidaan

Alustavan arvion mukaan Seija-myrskyn vahingoittamien puiden määrä on 0,5-2 miljoonaa kuutiometriä ja rahallinen arvo 15-60 miljoonaa euroa.

Suomen metsäkeskus ja muut metsäalan toimijat ovat aloittaneet myrskyn aiheuttamien metsätuhojen arvioihin.

Tuulenkaadot ovat Eino-myrskyn tavoin pieninä puuryhminä hajallaan, eikä laajamittaisia yhtenäisiä tuhoja todennäköisesti ole tapahtunut.

Hajallaan olevien tuhopuiden korjuu on hidasta ja hankalaa. Jos vahingoittuneita havupuita on yli kahdenkymmenen ryhmä, ne tulee poistaa metsästä hyönteistuhojen torjumiseksi viimeistään ensi kesänä. Tuoreet tuulenkaadot kannattaa poistaa metsistä juhannukseen mennessä.

Halutessaan metsänomistaja voi jättää yksittäisiä kaatuneita lehti- ja mäntypuita sekä pieniä kuusia metsään lisäämään luonnon monimuotoisuutta.

  • Tuntematon

    KIITOS sähkömiehet kun saitte Kiikoisiin lauantai aamupäivällä sähköt toimimaan!! Teettte arvokasta työtä henkenne kaupalla tuolla pimeissä ja oudoissa paikoissa.Olette jokainen arvokas.

Kommentointi ei ole käytössä.