Sastamala tavoittelee Suomen paksuimman kirjan titteliä

Kirjapääkaupunki Sastamalassa aletaan Vanhan kirjallisuuden päivillä sitoa jättimäistä kirjaa, josta on määrä tulla Suomen paksuin. Kävijät saavat työn edetessä kirjoittaa sivuille terveisiään ja osallistua ompeluun kirjansitojien ohjaamana. Jättikirjan tekeminen jatkuu Turun kirjamessuilla lokakuussa.

  • Nimetön

    Kirjansitojat ovat Sastamalan palkallista joutoväkeä. On tässäkin verorahoille kohde.

    • Nimetön

      Mielenkiintoinen väite. Mihinköhän se perustuu? Jos kirjoittaja haluaa säilyttää oman uskottavuutensa, olisi hyvä mainita myös tiedon lähde.

      Nim. ei-sitoja

  • Alex Leppänen

    Gummerus kustannus sitoi aikoinaan Kalle Päätalolle lahjaksi hänen koko Iijoki -sarjansa. Enää en muista sivumäärää, mutta tuhansia se oli ja paksuutta kirjalla oli lähes metri, joten paremmaksi pitää pistää.

  • Kirjasto on torso ja alennuksen kohteena

    MIKSI VAMMALAN PÄÄKIRJASTON AUKIOLOAIKOJA SUPISTETAAN KUIN VARKAIN?

    Nyt kesällä perjantaina kirjasto sulkeutuu jo kello 17. HÄPEÄ SYVÄSTI MOKOMAA TEKOA KIRJAKAUPUNKI NIMELTÄ SAASTAMALA.

    Pitäkää kaikki ääntä kirjavieraiden kuullen, miten surkeassa jamassa kirjastolaitos on. Tämä kaupunki on vandaaleja täynnä. Kirjasto on perusoikeus ja se on muualla Suomessa auki myös sunnuntaisin. Saavat monet sivistyskuntien asukkaat lukea lehtiä pyhisin.

    Täällä on vain idiootteja ja tomppeleita kylä täynnä. Hyvin kirjoitti Suodenniemellä asuva väritaiteilija seudun asukkaista. Lukekaa Tyrviksen mielipidepalstalta, kantatyrvääläiset jästipäät.

Kommentointi ei ole käytössä.