Kansainvälinen rauhanjuoksu Laviassa, Sastamalassa ja Punkalaitumella

Carl Lewis
Soihtu on rauhanjuoksun tunnus. Kuvassa Carl Lewis.

Maailman suurin soihtuviesti rauhan puolesta kulkee alkuviikolla Lavian, Sastamalan ja Punkalaitumen kautta. Juoksu yhdistää maat toisiinsa vieden eteenpäin ystävyyden ja rauhan sanomaa.

Kansainvälinen rauhanviesti saapui Suomeen lauantaina. Maanantaina iltapäivällä juoksu etenee Kankaanpäästä Laviaan. Tiistaina juoksijat jatkavat Sastamalasta Punkalaitumelle ja edelleen kohti Helsinkiä.

Juoksu vierailee Euroopassa kahdeksan kuukauden ja noin 24 000 kilometrin reittinsä aikana 47 maassa. Lokakuussa Euroopan osuus päättyy Serbian Belgradiin.

Lähes kolmekymmentä vuotta järjestetty rauhanjuoksu on ruohonjuuritason ponnistus rauhan puolesta. Juoksun laittoi alulle jo edesmennyt intialainen filosofi, kirjailija ja taiteilija Sri Chinmoy.

Kansainvälinen rauhanjuoksu

Ma 21.7. klo 15 Kankaanpään Kalevankiertäjät lähtevät viemään soihtua kohti Laviaa, jossa viesti on noin kello 17.

Ti 22.7. Lähtö Sastamalasta kello 9. Punkalaitumen rajalla kello 10 kunnanjohtaja Lauri Innan vetämä delegaatio liittyy juoksuun. Vartiolan urheilukentällä viesti on noin kello 11.

  • Nimetön

    Lähtö Sastamalasta klo 9, onko tuo aika Lavian rajalta Pohjanmaantieltä, vai mistä? Sastamala on aika laaja käsite.

    • Nimetön

      Entäs tuo väli Laviasta Sastamalaan? Jotta tietäisi olla kannustamassa…

    • Nimetön

      Tiedätkö, minne maalaispuodilta suunnataan, vai onko reitti salaisuus?

  • Nimetön

    Taisin jostain lukaista että Nelson Mandelakin liittyisi jotenkin tähän rauhanjuoksuun…Aika ironista. Marxisti ja terroristi liitetään rauhanjuoksuun 😀 hoh hoijaa!

  • Nimetön

    Lavia – Sastamala väli oli epämääräinen, eihän Kiikoista voi mitenkään mainita, jos reitti nyt sitten kulki sitä kautta.

  • Nimetön

    Laviasta tultiin Riuttalan kautta Sakukodalle, jossa sytytettiin soihdulla nuotio, paistettiin makkarat ja juotiin oluset. Sitten matka jatkui Mattilan navetan kautta Pohjalan talkkunatehtaalle, jossa syötiin hyvät talkkunasatsit. Sieltä sitten Sirolan lammashakaan, jossa kerittiin kun kerittiin, kunnes Lasistudio kutsui. Jannelta tarttui mukaan Hik. Sitten vuorossa oli tankkaus ABC:llä, kunniakierros torilla ja hätäinen poikkeaminen kirkkomaalla katsomassa vielä tyhjän joukkohaudan ruusupuskaa. Matka jatkui Tumpin pihan kautta. Siellä vierähti tovi timpurin kädenjälkiä ihastellessa, mutta kun aika oli kortilla, piti jatkaa täyttä laukkaa Jaaran läpi rantasaunalle, josta uiden Taatin kallioille.Raudun ja Vammalan välillä ei tapahtunut enään mitään mainittavaa.

Kommentointi ei ole käytössä.