
Sastamalassa Äetsä-talon sisäilmaongelmat saatetaan ratkaista purkamalla rakennus ja sijoittamalla toiminnot pysyvästi muualle.
Tilakeskuksella ei ole tiedossa tilatarvetta, jonka tyydyttämiseksi Äetsä-talo tulisi kunnostaa. Viranhaltijat katsovatkin, että tarkoituksenmukaisinta on luopua rakennuksen käytöstä kokonaan. Äetsä-talon myymistä ulkopuoliselle korjattavaksi uuteen käyttöön pidetään epärealistisena.
Ovi on jo käynyt
Sastamalan Tukipalvelu on jo muuttanut Vammalan virastotalolle entisiin verotoimiston tiloihin. Äetsän kirjastolle ja parille kaupungin työntekijälle pyritään löytämään tilat Puuhalasta tai terveyskeskuksen rakennuksesta. Vanhusten ateriointipalvelun tarjoaminen siirtyy Puuhalasta Pehulan koululle. Liikesiiven vuokralaisilla on mahdollisuus muuttaa pois ilman irtisanomisaikaa. Osa on jo löytänytkin uuden toimitilan.
Kunnostaminen maksaisi miljoonia
Äetsä-talon kunnostamisesta on laadittu alustava kustannusarvio. Sen arvonlisäveroton loppusumma on noin 2,4 miljoonaa euroa. Kustannusarvio perustuu siihen, että julkisivut puretaan eristeineen kantavaan runkoon asti ja uusitaan, vesikate uusitaan harjakatoksi, ilmanvaihtolaitteet uusitaan ja salaojitus uusitaan sekä tehdään muut tarvittavat vesieristystoimenpiteet.
Äetsä-talon tilanne rasittaa taloutta
Jo nyt Äetsä-talon tilanne kuormittaa Tilakeskuksen taloutta. Talousarviossa ei ole varauduttu rakennuksen kunnostamiseen, purkamiseen eikä poistosuunnitelman ylittävään tasearvon jäännöserän poistamiseen. Loppuvuonna saamatta jäävät vuokrat, väistötilojen investoinnit ja ylimääräinen poisto aiheuttavat rasituksen, joka edellyttää poikkeamista voimassa olevasta talousarviosta. Esitys ylitysoikeudesta tulee käsittelyyn myöhemmin syksyllä, kun kustannusvaikutukset ovat selvinneet.
Purkaminen aikaisintaan ensi vuonna
Äetsä-talon mahdolliseen purkamiseen ryhdytään aikaisintaan vuonna 2015. Tuolloin käyttötalouteen tarvitaan erillinen määräraha purkukustannuksiin.
Rakennuksen kohtalosta Tilakeskuksen johtokunnan ja kaupunginhallituksen jälkeen viimeisen sanan sanoo kaupunginvaltuusto.








Miten ihmeessä kaupungin/kunnan omaisuudesta pidetään näin huonosti huolta? Siis meidän kaikkien yhteisestä omaisuudesta!
Kysypä sitä Keikyän kunnalta tai Äetsän kunnalta!
Kiikoisissa korjattiin miljoonalla eurolla kunnantalo.
Kokoomuslaiset “talousviisaat” uusien tilojen vihkijäisissä sovittivatkin kunnalle kuolinkaavun.
Olisi pitänyt Porin kaupungin antaa purkaa homehtuva entisen Kiikoisen kunnantalo?
just niin silloin Kiikoinen olisi oma Kunta ja kaikki tämä plussaa_+++++++_____
Kiikoisissa olisi ollut järkevää rakentaa kirjasto Toukolan koulun viereen, jonka yhteyteen toimistotilat kunnan hallinnolle. Kokoomuslaisille “talousviisaille” tämä ei käynyt.
Sinusta siis vanha virastotalo olisi pitänyt purkaa tai jättää tyhjilleen, homehtuvana kun sitä ei olisi voinut käyttää tai myydä. Kirjasto rakennetaan, mutta minkä vuoksi kaupungin hallinnolle olisi pitänyt rakentaa tilat? Sastamalalla on liikaakin tiloja, kuten myös haikailemallasi Porilla.
ONKO jo unohtunut, miten Heikkilän Toimintakeskukselle kävi????
Punkalaitumella ollaan oltu viisaita säilyttämällä kunnallinen itsehallinto.
Tuo pitää niin paikkansa! Punkalaidun on alueella ainoa fiksu ja viisas kun on pysynyt itsenäisenä kuntana -silloin palvelut pysyvät omalla alueella ja työntekijöistä ja rakennuksista pidetään huolta! Toisin kuin saastalamassa…
Nyt on vajaa 1 vuosi ja 5 kuukautta Sastamalalle aikaa rakentaa Kiikoisiin kirjasto ja rantasauna + hoitaa ne velvoitteet, jotka on allekirjoitettuun LIITTYMISSOPIMUKSEEN merkitty. Kiikoisten kockoomuslaiset eivät nähneet varpaitaan kauemmaksi ja onhan se omapussikin tärkeää ainakin opetus ja – hoitotyöläiselle . Ennemin kockari sanansa SYÖPI kuin maansa MYÖPI.!!!!!! _ Vanha sanonta: enemmin mies maansa myöpi kuin sanansa syöpi!
Kiikoista johti valtuuston ulkopuolinen…..todellinen osto ja myyntiliike….eikä kaupan ollut pelkkä pehmopaperi!
Ko. osto-,myyntiliike +vientiliike saastamalaan sekä välitysliike on ollut monessa mukana (Hankijan mainos aikanaan kuului). Ainakin yksi ja hankkijan lippis ovat erottomat!!!
Miten nää keskustelut aina kääntyy Kiikoisiin??
sitä ihmettelen minäkin….
Vanhuksilta vaan kaikki pois. Nyt viedään Puuhalan ruokailut ja vanhukset talvella liukastelevat Pehulan koululle, jonne ruoka tuodaan. Puuhalan keittiö lakkautetaan, tähän tietysti on pyritty, onhan uljas keskuskeittiö Hopunkalliolla. Samalla varmaan Puuhalasta loppuu vanhusten päivätoiminta, ei ole tiloja, kun kirjasto siirretään sinne ja samalla vähän remontoidaan mm. purkamalla hiljattain uusittu Puuhalan keittiö. Ai niin onhan kaupungilla tiloja järjestää toimintaa keskustassa, jonne ne vanhukset kulkevat, joilla on varaa. Kaupunki ei kuljetuksia maksa, kun joka paikassa täytyy säästää, kuten ilmanvaihdosta, että saadaan hometaloja.
Kiikoisiin kääntyy moni keskustelu. Syy lienee selvä, kiikoislaisia kusetettiin kuntaliitoksessa niin maan perusteellisesti.
Pari oma-etu sukua saavat aiheellisesti tuntea kuntalaisten pistävät katseet niskassaan.
Et sinä edusta kuin paria jäärää, jotka olivat rakastuneet valtaan Kiikoista hallitessaan. Liki jokainen kiikoislainen on tajunnut Lavian kohtaloa seuratessaan, että Sastamala-liitos oli oikea päätös oikeaan aikaan. Käytä joutilas aikasi muuhun kuin kiikoislaisten nolaamiseen tällaisella ala-asteikäisen valituksella.
Äetsä -talo pitää purkaa. Melkein löisin vetoa, etteivät kyläpoliitikot valtuustossa saa mitään päätöstä aikaiseksi. Asiaa vetkutellaan ja rahaa kuluu.
Onhan tuo Äetsä – talo tosi vaatimaton Kiikoisten kunnantaloon verrattuna.
Tasakattotyylin Suomeen lanseerannut tyyppi pitäisi saattaa valtakunnanoikeuteen. Samaan saliin pitäisi saada “koneellisen ilmastoinnin” keksinyt ihminen ja myös salaojaputkituksen unohtanut urakoitsija. Puurakenteissa myös muovimaalin keksijänä ja markkinoijana ostaisin lentoliput mahdollisimman pitkälle…
Hear hear! Ei tarviis purkaa nyt ellei ois alunperin tehty miten sattuu.
Nykyistä Kiramia vastapäätä olisi vanha FinnProfiles tilat myytävänä/vuokrattavana että miksei kirjasto muuttaisi sinne? Tilat ei välttämättä oo isot mut tuskinpa kirjasto tarviskaan isoja tiloja
Mites käy sit ton sosiaalikeskuksen postilaatikon kans? Tuskinpa se Äetsästä häviä mihkään ku o kuitenkin monia sossun asiakkaita täällä jotka haluaisivat saada postinsa kulkemaan eteenpäin
Todennäköisesti sen paikka siirtyy joko terveysasemalle tai hammashoitolan luo koska niissä paikoissa käy kaupungin sisäinen postikuljetus päivittäin niin se pystyis sen postilaatikon hoitaan samalla
kohta puretaan varmaan kiikoistenkin kunnatalo on pelkkiä kuluja tyhjää kun on
Äetsä-talo lienee rakennettu 1981. Eli talo on vasta noin 30 vuotta vanha. Miten on mahdollista, että tuon ikäinen talo on rakennettu niin kehnosti. Kukahan on ollut talon pääsuunnittelija? Entä kuka on ollut valvojana? Ketkä henkilöt ovat luottamushenkilöinä kuuluneet rakennustoimikuntaan? Ketkä ovat kuuluneet silloin rakennuslautakuntaan kun rakennuslupa on myönnetty? jne!!!!!!!!!
Hyviä kysymyksiä! Mutta talo lienee Keikyän kunnan rakentama vuonna 1979?
Kaikkien “entisten” viat tulevat esiin vasta Sastamalaan liityttyä. Porukalla niitä sitten maksellaan.MUTTA; Mahtaneeko valtion virastotalon ilmaympäristö olla yhtään terveellisempi? Uskallan epäillä?
Jos siellä on koneellinen ilmanvaihto, siellä on automaattisesti homeongelma.
Kiikoisten korjatulla kunnantalolla säilyy kuntaliitoksen jälkeenkin kaikkien hallinnonalojen palvelupisteet, sanoi ala-asteopettaja Ala-Erkkilä.
Huijasiko Tuija?
Jospa jättäisit henkilökohtaiset kaunasi ja kadehtimisesi julkisten palstojen ulkopuolelle. Jos kirjoittelisit edes omalla nimelläsi, leimaisit vain itsesi henkisiltä ja sosiaalisilta taidoiltasi alamittaiseksi, mutta nimetön mustamaalauskampanjasi saa kaikki kiikoislaiset näyttämään tyhmiltä junteilta.
Samaa mieltä,täysin totta!! Kylvät omaa katkeruuttasi jokapuolelle,kirjoita omalla nimelläsi ja jätä meidät MUUT Kiikoislaiset rauhaan! Sinulla on alemmuuskompleksi.
Äetsä -talosta ja muista: Kokonainen arkkitehtisukupolvi lähti matkimaan Alvar Aaltoa ja niiltä jäljiltä Suomi on täynnä homehtuneita taloja. Niissä on tasakatto, räystäät puuttuvat, sokkelia ei ole, lattia on usein melkein maan pintaa alempana, piha on tasainen tai melkeimpä vesi valuu pihasta taloon päin ja alun perin taloissa ei ollut lainkaan kunnon sadevesiviemäreitä. Nämä suunnittelijat pitäisi laittaa maksumiehiksi, mutta ei taida onnistua, koska kuntien virkamiehet ja kuntapoliitikot ovat nämä kaikki hyväksyneet. Työmiehen järjen käyttö taisi loppua siihen, kun rintamamiestalot saatiin tehtyä.
Harvan yksityisen 70-luvun taloa on jouduttu purkamaan. Niitä on hoidettu ja huollettu vastuulisesti. Omaisuutta pitää hoitaa.
Klo 21.12 on täysin oikeassa. Sen verran työmiestä puolustan, että yksikään ei olisi tehnyt omaansa näitä ratkaisuja. Suunnittelija suunnitteli sutta, urakoitsija rahasti, työmies teki, mitä määrättiin. Kalliiksi on käynyt koko Suomessa.
Pitääkö nekin omakotitalot purkaa jotka osaks virman piikkiin
lupasin purkaa rakennuksen 2,39mil eurolla heti tuli sopimus
Keikyä on taantunut Sastamalan myötä tuppukyläksi. Asunnot eivät käy kaupaksi ja ovat valtakunnan halvemmasta päästä, kunnan kiinteistöjä puretaan, terkkarin sivupiste loppunee. Voi, voi!