
Torstaina vietettiin perinteiseen tapaan abiturienttien penkinpainajaisia eli penkkareita. Penkkaripäivä huipentui penkkariajeluun, ja abien reitin varteen osunut väki sai nauttia karkkisateesta.
Äetsän Sarkia-lukiolla ja Mouhijärven lukiolla päivä sujui riemukkaissa mutta myös hieman haikeissa tunnelmissa. Kyseessä oli opinahjojen nykyhistorian viimeiset penkkarit, sillä syksyllä Sastamalan lukio-opetus keskitetään Vammalan lukioon.
Mouhijärveläisabien viimeiseen koulupäivään kuului meksikolaista menoa juhlasalissa. Yhteiskoulun eteiseen rakennettu saluuna veti puoleensa Pauliina Hakalaa ja Oskari Vuorista. Koulusta vapautuvat nuoret kehaisivat yhteen ääneen opinahjoaan.
”Kirjoitukset jännittävät, mutta eivät pelota. Olemme saaneet niin hyvää opetusta, että eiköhän ne kirjoituksetkin suju. Olemme viimeinen ikäluokka, joka täältä kirjoittaa. Se tuntuu jotenkin hienolta, mutta myös haikealta, kun lukio loppuu”, miettivät Pauliina ja Oskari.
Sarkia-lukiolla haikeutta oli havaittavissa lähinnä opettajakunnassa. Juhlakalut eivät turhia murehtineet.
“Tämä päivä on meidän. Pidetään hauskaa, ja illalla meillä on bileet metsästysmajalla Laviassa”, kiteytti Miisa Yli-Hongisto abien tunnelmat.
Penkkarit päättävät abiturienttien varsinaisen lukio-opiskelun. Kevään ylioppilaskokeesta on suoritettu kielten kuullunymmärtämiskokeet sekä äidinkielen tekstitaidon koe. Penkkaripäivän jälkeen abit jäävät lukulomalle, ja kirjoitukset jatkuvat äidinkielen esseekokeella 14. maaliskuuta.
Alueviesti julkaisee verkkosivuillaan lukijoiden valokuvia penkkarihulinasta. Voit lähettää otoksesi osoitteeseen: toimitus@alueviesti.fi
(Huom. tätä artikkelia on muokattu päivän aikana. Aamulla kerroimme penkkariajelujen aikatauluista, iltapäivällä päivän tunnelmista.)












Tainnu olla vahinko toi sarkian jatkopaikka tossa. Ottakaa se ny äkkiä pois
Niin vähän on abeja…että hyvin mahtuvat kohta yhteen lukioon!!!!!!!
Hienoa, kun koulut antavat opiskelijoiden juhlistaa lukulomalle jäämistä rennoilla, hilpeillä juhlilla. Oli kiva tunnelma Kiikassa lukion pihalla, kun pihalla pyöri oppilaita, vanhempia, meitä isovanhempia ja opettajia. Traktorin koristelussa oli nähty vaivaa ja tulos hieno. Tälläistä yhteisöllisyyttä lisää!