
Sastamalan kaupunginhallitus päätyi maanantaina kannattamaan esitystä subjektiivisen päivähoito-oikeuden rajaamisesta 20 viikkotuntiin. Muutos koskee perheitä, joissa molemmat tai toinen vanhemmista on kotona.
Samalla hyväksyttiin linjaus ryhmäkokojen kasvattamisesta niin, että yli 3-vuotiaiden lasten ryhmässä saa olla yhtä aikuista kohden 8 lasta. Aiemmin lapsia on ollut aikuista kohden 7.
Kaupunginhallituksen päätös ei ollut yksimielinen. Leena Saarela (vas) ehdotti Jenni Jokisen (sd) ja Reino Sivosen (sd) kannattamana päivähoito-oikeuden säilyttämistä ennallaan. He eivät myöskään hyväksyneet päivähoidon henkilöstön ja lasten suhdeluvun muuttamista.
Äänestyksessä kaupunginjohtajan esitys voitti äänin 10 – 3. Saarela, Jokinen ja Sivonen jättivät päätöksestä eriävän mielipiteen.
Lopullisen päätöksen asiassa tekee valtuusto 18. huhtikuuta.
“Vanhempien mielipiteitä kuullaan”
Sastamalassa on päivähoitopalveluiden piirissä noin 50 – 60 lasta, joiden perheissä toinen tai molemmat vanhemmat ovat kotona työttömyyden, vanhempainvapaan, hoitovapaan tai muun syyn vuoksi.
Vt. varhaiskasvatuksen päällikkö Sari Välilän mukaan kyseisillä lapsilla säilyy oikeus samaan hoitopaikkaan, vaikka varhaiskasvatusoikeus heidän kohdallaan muuttuisikin.
Päivähoito on jatkossakin järjestettävä kokopäiväisenä, jos sen arvioidaan olevan lapsen edun mukaista. Tällaisia erityistä tukea tarvitsevia perheitä on paikkakunnalla muutamia.
“Vanhempien mielipiteitä kuullaan tietysti aina. Kenenkään ei tarvitse pelätä tulevia muutoksia, kaikki varmasti järjestyy.”
Asiaa valmistelleiden virkamiesten arvion mukaan henkilöstön ja lasten suhdeluvun muuttaminen, eli ryhmäkoon kasvattaminen, mahduttaisi laskennallisesti noin 50 lasta enemmän päiväkoteihin. Välilä huomauttaa, ettei kaikkiin yksiköihin ole silti tilojen ahtauden vuoksi mahdollista sijoittaa lisää lapsia.
“Ja mitä ryhmäkokoon tulee, korostan, että yhdessä ryhmässä saa jatkossa olla samaan aikaan enintään 24 lasta. Kirjoilla lapsia voi olla enemmän.”
Taustalla hallituksen norminpurkutalkoot
Muutoksen taustalla vaikuttavat Suomen hallituksen varhaiskasvatuslakiin ajamat viilaukset.
Päivähoito-oikeuden rajaamisen mahdollistava laki tulee voimaan 1. elokuuta 2016, jolloin muutokset otettaisiin käyttöön myös Sastamalassa.
Kunnat saavat kuitenkin itse päättää päivähoitoasioistaan. Pirkanmaalla esimerkiksi Nokia ja Tampere eivät aio rajata päivähoito-oikeutta.
Lapsien tekemistä ette kuitenkaan voi estää…
Hallitus jonka keski-ikä on reilusti yli 60 vuotta ei ymmärrä lapsiperheiden arkea…
Onkohan joku laskenut nuo säästöt kun ne seinät ja henkilöstö siellä kuitenkin on.
Sata perhettä kun muuttaa pois tai jättää tulematta..
Tää on nin tätä Kareksen matematiikkaa..
Eipä taida kaatua.
Siis tarkoitatko Suomen hallitusta, josta suurin osa on syntynyt 60-luvulla´?
Ministerien keski-ikä taitaa olla vähän alle 50.
Ei kai Sastamalan kaupunginhallituksessakaan sentään keski-ikä ole niin korkea.
Kyllähän tuo 20 tuntia ihan hyvin riittää normaaliperheessä vaikka siihen työnhakuun. Päivähoito-oikeuttahan ei siis olla poistamassa, vaan rajoittamassa.
Jotkut nyt on periaatteessa vastaan kaikkea.
Jos vanhemmat ovat kotona, niin lapsetkin voidaan hoitaa siinä samalla.
Kaaja taysin kätilö..Pelttari autokauppias
Villo proviisori ja Niemi ..opistoihmisiä..
Nyt kysyn MIKSI..ja vastaus ei voi olla että pojat käskivät..
Järkevästi nämä hallituksen äidit toimivat. Hyvä!
Tervemenoa vaan lapsiystävällinen Sastamala…
Aiheuttaa lisää uutta turhaa byrokratiaa…..kaikkiin tiloihin ei edes sovi enempää..koskee 50-60 lasta..
Jolloin heti päivähoitomaksuista saatava tulo pienenee…henkilöstön määrää ei voi pienentää…lisää vanhempien tarvetta erikoisjärjestelyihin…esikoulu on kuitenkin järjestettävä. Jne…luultavasti aiotut säästöt jäävät toteutumatta..mitenkähän ne Tampereella ja Nokialla on tämän miettinyt
283….354…255……319
Ylin maksu syksyllä 354 euroa kuukaudessa ja seuraavasta 319 euroa…oliko nyt 60 % jos alle 20 tuntia viikossa…
On mielenkiintoista ettei päätöksen teon pohjana ole ollut mitään laskelmia..se ei ole kylläkään Sastamalan päätöksen teossa mitään uutta…
Jos toinen vanhempi on kotona, puhumattakaan molemmat, ei lasta todellakaan kuulu viedä hoitoon. Se on jo ajatuksenakin ihan hullua. Ja ryhmässä ei saa olla 24 lastaa enempää paikalla on ihan höpö höpö juttua, todellisuus on ihan muuta. Päiväkodit on säilytyspaikkoja nykyään, jossa laadukkaasta varhaiskasvatuksesta voi vaan haaveilla. Herätkää todellisuuteen, sääliksi käy lapsia, jotka joutuvat olemaan liian isoissa ryhmissä, vain yhtenä numerona joukossa.
Talousarvio 2016
Varhaiskasvatus tehtävän kokonaiskustannukset noin 10 000 000 euroa (10 miltsiä)
Ikäluokassa lapsia 1700 joista päivä hoidossa 850 ja noin 260 esiopetuksessa
24 lasta päivähoitoryhmässä on aivan liikaa… Eipä siinä ehdi paljon yhtä lasta päivittäin huomioimaan… Hiljaiset ja kiltit lapset jäävät arjessa vaille huomiota, kun vilkkaat lapset vaativat kaiken aikuisen huomion… Näin se vaan menee, kun aikuisia on ryhmässä aamupäivisin kolme, mutta iltapäivisin vain kaksi, eikä se lapsiluku klo 12 jälkeen oleellisesti mihinkään pienene, joten aikuista kohden saattaa olla iltapäivisin jopa 12 lasta… Näin se käytännössä menee, kokemusta on !
Kyllä lapsella on oikeus myös omiin vanhempiinsa. Jos lapsia tehdään kyllä niiden kanssa kuuluu ollakin eikä odottaa että yhteiskunta hoitaa ja itse saa omaa aikaa…
Erittäin järkevä kommentti.
Todella hyvä kirjoitus (12.4.2016 klo 20.44). Lapsen paikka on koti, jos vanhemmat tai vanhempi on kotona. Ei todellakaan kuulu viedä lasta silloin hoitoon.
Kansan edustajat saivatten päättämättömyystaidoistaan juuri palkkion korotuksen. Lapsiluvun kasvu ryhmissä tietää siis ilman muuta vastaaville palkan korotusta. Vai mitenkä käynee…Tämähän onkin kilpailukykyhyppynen, johon jokaisen suomalaisen, siis kantasuomalaisen, pitää osallistuman. Kansanedustajat eivät tähän kategoriaan siis kuulune. Lisääntyneestä työstähän pitää maksaa, arvoisa työnantaja.
Osa lapsista kuitenkin kotona kotihoidon tuella.Kaikille lapsille turvattava subjektiivinen päivähoito-oikeus.
Aiotaanko nyt siis noin 50-60 lasta asettaa aivan eriarvoiseen asemaan tilanteessa johon he itse eivät voi vaikuttaa ja miksi syyllistää lasten vanhempia.
Pöyristyttävää.
VALTUUSTON jäsenet vetoan Teihin, älkää kasvattako päiväkotien ryhmäkokoa… Lasten päivähoito-oikeutta voi normiperheiden kohdalta kyllä rajata, mutta ei yksinhuoltajien, lastensuojelutapausperheiden, vanhempien mielenterveysongelmien yms. kohdalta…
aiottujen säästöjen sijaan saadaan aikaan moninkertaiset menot joissa muutama mobiilikirjautumisjärjestelmä jo yksin maksaa noin 100 000 euroa.
Yhteiskunnanko pitäisi hoitaa lapset jos vanhemmat tai toinen kotona ??? Ei pidä
Älkää hankkiko lapsia, jos ette jaksa heitä hoitaa! Ehkäisyvälineet on keksitty ajat sitten!
jos äiti tai isä on kotona hoitoon ei tarvi muksuja kuskata, kerhot riittää
Sastamala on lähtenyt hyvin oudolle tielle.
Kaikki lastensuojelu viranomaiset suhtautuvat elokuussa voimaan tulevaan lakiin hyvin kriittisesti……MLL..lapsiasiainvaltuutettu lapsia eriarvoistavana jopa perustus lain vastaisena
vanhempiaan…jokainen lapsi on tärkeä….mutta me kaikki voimme valita päättäjät jotka asioistamme päättävät
perustuvat vain taloudellisiin arvoihin..
on todennäköistä että jos rajoituksiin lähdetään niistä aiheutuvat säästöt tuskin toteutuvat
Ei tässä ole Sastamalan päättäjien arvoista kysymys, vaan Suomen porvarihallituksen arvovalinnoista, joissa tärkeintä on, että suurpääomalla on turvattu kasvuympäristö. Hallituksen tekemiä uusia leikkauksia perusteltiin mm. sillä, että kunnat eivät olleet panneet jo päätettyjä leikkauksia toimeen, mukaanlukien päivähoidon leikkaukset. Hallitus siis pakottaa kunnat leikkauksiin, vaikka taloudellista tarvetta ei paikallisesti olisi. Näinhän te porvaripuolueiden äänestäjät olette halunneet.
Vasurit kulkee Hertta Kuusisen viitoittamalla tiellä. Lapset vieraan hoitoon!
“Lapsesi eivät ole sinun lapsiasi…” jne. 🙁
jos toinen vanhempi tai molemmat on opettajia lapsi pitää opettaa kotona ja koulussa annettua opetusta vain 15 viikkotuntia…
Voiko eriarvoistuminen johtaa jakoon myös ammattien suhteen..
Jos isä pelaa VaLePassa lastenkin pitää
Jos äiti on kampaaja ja isä putkimies tai lääkäri tai autokauppias…mitä sitten
Miksi lasta rangaistaan miksi vanhempia rangaistaan…
Voin vain kuvitella jos faija sattuu olemaan poliisi. palomies kansanedustaja..tai peräti lehtimies
Ja rangaistus on mikä?
Osapäivähoitolaiset joutuvat valitsemaan etukäteen päivät, jolloin ollaan hoidossa. Joustavuus esim. työnhaun, neuvola- ym. käyntien, sisarusten sairastuminen jne suhteen on aika olematon. Päättäjinä ja päivähoidosta vastaavina virkamiehinä pitäisi olla enemmän isiä ja äitejä, joilla itsellään on tuoretta kokemusta lasten päivähoidosta. Pätee myös kouluasioihin.
Eikös se ole sillä lailla, että vanhempien kuuluu hoitaa lapsensa niin kauan kun
alkaa kouluikä. Lapsuusaika on niin pieni, että kyllä se pitäisi jaksaa kärsiä.
miksi Tampereella ja Nokialla ei aiota rajata päivähoito-oikeutta..
Päivähoitomaksujen tuotto Sastamalalle on noin miljoona neljä sataa tuhatta euroa…
Ihmettelen tätä lapsien ja lapsiperheiden kohtelua kun monet koulut kärsivät oppilaspulasta…
Todellinen päivähoitomaksujen tuotto Sastamalalle on todellisuudessa paljon esittämääsi pienempi, koska joka vuosi maksuja jää tilittämättä melkoisia summia, jotka jää näin ollen Sastamalan rasitteeksi.
Todellisuudessa päivähoito kuten koulujenkin ylläpito on todella suuri menoerä Sastamalalle.
Olisihan se mukavaa ja rauhallista ottaa olutta tai sidukkaa kotona, jos mukulat olisivat pois jaloista hoidossa. Siltä osin kyllä ymmärrän rajauksen vastustajia . . .
Lasten oikeutta puolustetaan
Lasten oikeuksien julistus on edelleen voimassa.
Sastamalan talous on juuri ilmestyneen tilinpäätöksen mukaan ylijäämäinen ja loistavassa kunnossa
Sastamalan talous ei todellakaan ole loistavassa kunnossa vaikka tilinpäätös saatiinkin näyttämään ylijäämää mm onnistuneiden kiinteistömyyntien vuoksi.
Jos vanhemmat ovat kotona työttömänä tai muusta syystä, täytyy riittää että yhteiskunta hoitaa heidän lapsiaan 4 tuntia päivässä. Lapsilla on oikeus vanhempiinsa ja vanhemmilla on vastuu ja velvollisuus hoitaa lapsiaan. Poikkeustapaukset esim psyykkisesti sairaiden vanhempien lapset tietysti hoidetaan erikseen.
On otettava huomioon myös sellainen asia, että kaikilla lapsilla ei ole terveitä vanhempia. ts. jos vanhemmilla on mielenterveys yms. ongelmia on lapsen hyvä olla päiväkodissa. Ei sairas vanhempi pysty antamaan aina lapselleen parasta mahdollista hoitoa.
Näinhän juuri on tarkoituskin. ” Päivähoito on jatkossakin järjestettävä kokopäiväisenä, jos sen arvioidaan olevan lapsen edun mukaista. “
kuinka paljon punoitusta virkamiesten ja valtuutettujen kasvoilta löytyy.
Ei liity mitenkään Valepan häviöön tai menestykseen
Jos vanhemmilla tai usein vanhemmalla on kovin vaikeaa ja on äärimmäisen sairas, lapset on otettava huostaan ja laitettava sijaishuoltoon, sillä ei tuo 4h päivässä, eikä edes 8h päivässä, yhtäkään tällaista huonossa kodissa elävää lasta pelasta kun vuorokaudessa on 24h joka tapauksessa kestettävänä.
…aina ei kaiken tarvitse sattua omalle kohdalle…pois itsekkyys
Paavo laittaa maan kuntoon niin ei tarvitse tämmöisiä pieniä säästöjä hakee.
Jaa , pitääpä käydä kirjastossa ja hakea taas luettavaksi Mihail Bulgagovin Saatana saapuu Moskovaan. Miten tulikin mieleen näin yhtäkkiä.
Olen ymmärtänyt, että lapset hankitaan omaan perheeseen, ei yhteiskunnan hoidettavaksi ja kasvatettavaksi. Elleivät nykyvanhemmat kotona ollessaan pysty hoitamaan ja kasvattamaan itse lapsistaan kunnon kansalaisia, niin jättäkää lasten hankinta niille, jotka sen pystyvät tekemään. Kyllä monilapsisissa perheissä kotona oleva vanhempi pystyy käymään lastensa kanssa kodin ulkopuolella asioimassa, jos lapsille on kotona opetettu käytössäännöt. Tuntuu siltä, ettei nykyvanhemmat viitsi opettaa lapsilleen käyttäytymistapoja. Vastuu kaikenlaisesta sosiaalisten taitojen opettamisesta sysätään nykyään yhteiskunnan niskoille. Jos on mielenterveys- ja päihdeongelmaisista vanhemmista kyse niin silloin pitää harkita lasten sijoittamista sijaisperheeseen normaalia perhe-elämää viettämään. Lapsille kuuluu turvallinen lapsuus turvallisten aikuisten kanssa elämiseen.
Aikas itsekästä tekstiä, sanoisin. Meinaan jos kirjoittajan mielestä vain harvat ja valitut saavat lapsia hankkia. Niin ja kyllä tähän kunnon kansalaiseksi kasvattamiseen on nykymaailmassa aikas paljon painetta, joka tulee ties mistä.
Ei sairaus kysy kehen se iskee. On aikas holhoava kommentti sijoittaa lapsi pois omilta vanhemmiltään, sekin on sitä painetta, joka tulee tällaisen yleisen mielipiteen muodossa.
Edes Sipilän hallitus ei voi kumota lapsen oikeutta päivähoitoon. Puhumattakan jostain valtuustosta. Asian voi riitauttaa ihan hyvin. Kyseessä on siis lapsen oikeus.
Lasten oikeuksiin kuuluu, myöskin lapsistaan huolehtivat vanhemmat.
Ei kaikkea voida siirtää yhteiskunnan kontolle.
Aina “lasten oikeuksien puolustajat” vetoavat siihenkin, että kotona hoidetut lapset ovat eriarvoisessa asemassa aloittaessaan koulun/esikoulun. On tutkimuksia jo nyt, kuinka stressaantuneita koululaisetkin ovat. Suuret ryhmäkootko päivähoidossa ja kouluissa takaavat sen, että lapsi varmasti pärjää elämässä paremmin, kuin rauhassa kasvaneet? Nuorten mielenterveysongelmat ovat yleisiä. Kyllä sitä eloonjäämistaistelua ehtii vielä kukin käydä nykymaailmassa, vaikkei lapsi olisikaan kuin ammattilaisten mielestä amatöörikasvattajien (lue vanhempien) hoidossa ensimmäiset 5-7v.