Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta myönsi Sastamala Gregorianalle lisäavustusta 8 000 euroa.
Yhdistys oli hakenut lisärahoitusta, jotta tämän vuoden festivaalin järjestäminen voidaan turvata suunnitellusti.
Jo aiemmin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta on myöntänyt festivaalin järjestelyihin 12 000 euron avustuksen.







Ei voi olla totta! Rahaa riittää kyllä kun on kyse eliitin harrastuksesta… Menot pitäisi suhteuttaa kuluihin! Onko tuolla tapahtumalla palkattu työntekijä? Jos on niin kuinka pitkäksi aikaa?
Ei kulttuuri ole eliitin harrastus, tällä seudulla vaan on väki taantunut entisistä ajoista, jolloin seutu oli kuulu taiteilijoistaan, sanomalehtimiehistään, muusikoistaan… työväenopistostaankin, eli nykyisestä Sastamalan opistosta, jonka perusti tavallinen kansa edistääkseen sivistystä ja kulttuuria. Kannattaa osallistua kulttuuririentoihin, monet niistä ovat ilmaisia, eivätkä maksullisetkaan ylivoimaisia ole; jo pari tupakka-askia tai olutkassin väliin jättämällä pääsee konsertteihin. Ei elämänkielteinen asenne ole välttämättä elinikäinen tuomio, itseään voi aina kehittää.
Mielestäni väki ei ole taantunut, vaan näkee vain realiteetit, mistä maksaa. On niin kuin elokuvissa: Muutama pääosien esittäjä ja perään metrin lista kaikista palkallisista mukana olleista…
Sastamalassa kulttuuriharrastus tarkoittaa sitä, että törmää kestonaamoihin, joita ei enää haluaisi nähdä. Heillä ei ole yleensä kulttuurialan koulutusta tai sen suurempaa sivistystä kuin kauppaopisto suoritettu 39 vuotta takaperin tai se pakollinen yo-koe. Muista saavutuksista ei mainita paikallislehtien palstoilla.
Miksi mennä katsomaan erilaisiin tilaisuuksiin, jos taide jää kakkoseksi ja kansallispukuun tälläytynyt rouva vie tauluilta tilan? Tai peittää flyygelin ja esiintyjän?
Tai miksi mennä valmistujaisjuhlaan, jossa stipendien jakaja vie kaiken huomion ja opinahjon kippari kehuu yrittäjiä lähes koko juhlapuheen ajan?
Miksi te sallitte tällaisen tapahtuvan jokainen vuosi? Valmistuvat nuoret jäävät kellastuneiden ylioppilaslakkien kantajien jalkoihin, yrittäjiä nuoleskellaan minkä ehditään ja loput väestä kiemurtelee penkeissään aina ja aina vaan.
Minäkin karsisin ensin niistä esiintyjistä. Pitääkö niitä olla niin paljon ja niiden majoituksesta. Eikös tälläisiä konsertteja voitaisi pitää vaikka joka toinen tai kolmas vuosi? Ei kun näiden järjestäjien pitää tota omaa egoaan kohottaa ja pönkittää. Maksakoot omasta pussistaan . Olen kaksi kertaa ollut ensimmäisen ilmaisena ja toisen maksettuna. Pidän kyllä tästä mutta mulle maksetaan työstäni niin huonoa palkkaa ettei sillä voi lippua ostaa ees yhteen konserttiin kun on muitakin maksuja.
Elina Aho-Kuusama..Kirsi-Marja Nieminen..Johannes Rantanen…Birgit P Jaakola. ja Maiju Vuorenoja sekä Marja-Liisa Rönkkö
Rantanen samalla toiminnan johtaja..jättää pestinsä tämän kesän jälkeen
Jaakola kulttuurilautakunnan jäsen…ei osallistunut päätöksen tekoon kun avustus myönnettiin.
Itse myöntävät rahaa itselleen, siinä sitä sastamalaista päätös*kulttuuria*
Jep,sinne vaan etupenkkiin taas pönöttämään.Kutsuvieraslipuilla.Kunta maksaa.
Eivätkä kehtaa edes hävetä.
Kyllä vanhusten hyvinvointi ja heidän virkistymisensä olisi tärkeämpää. Satsattaisiin siihenkin yhtä paljon!
Tämän vanhuskortin vetäminen hihasta on tympeää kun puhutaan kulttuurista, urheilusta tai muista terveempiä ja virkeämpiä tulevaisuuden vanhuksia tuoottavista palveluista. Minkälainen vanhuus on ihmisellä, jolla ei ole ollut koko ikänään kulttuurielämyksiä tai ei ole huolehtinut kunnostaan ja terveydestään? Ei ystäviä eikä elämässä kiinni pitäviä, pitkäaikaisia harrastuksia. No, ainakin loppuelämä tuntuu pitkältä sängyssä maatessa, vaikka muuten lyhyt, katkera ja sairaalloinen olisikin.
Klo 13:46: Mielestäni vanhuksista puhunut tarkoittikin juuri toivovansa noita summia vanhusten virkistäytymiseen ja sitä kautta parempaan henkiseen hyvinvointiin. Nuorempi sukupolvihan osaa kyllä vaatia jos jonkinlaista sirkushuvia vanhuudessaankin, kun ovat siihen rintalapsesta asti tottuneet…
Ja jos oikein tiukilla ollaan, niin kyllä tuolla 8000e:llä saa esim. ulkoiluttajia vanhuksille koko kesäksi ja samalla nuorille/työttömille työtä. Gregoriaanista musaa saa kuunneltua ihan vaikka pistää kirkkoon soimaan DVD:n tai jonkin muun äänitteen.
Olen kulttuurin suurkuluttaja, ollut koko ikäni. Ja olen talkoolaisena mukana järjestämässä erilaisia kulttuuritapahtumia.
Minusta järjestäjien pitää osata suhteuttaa kulut tuloihin, tulo- ja menoarvio on ensimmäinen mitä tapahtuman suunnittelua aloitettaessa tehdään. Kuluja pitää karsia jos tuloja ei ole, ei aina voida vaatia veronmaksajien osallistumista tällaisiin harrastustoimintoihin.
Miksi ihmeessä muutaman konsertin järjestämiseen tarvitaan palkattu henkilö?
Järki otetaan käteen useimmiten vasta “jälki-käteen”…
Konsertissa 400 kuulijaa joista 100 kutsuvierasta jotka vielä ruokitaan naapurissa
Tuli mieleen tästä kestinnästä, että maksetaanko myös Kirjapäivien ehtoohuvit kaupungin piikistä?
:D, avoimmuutta kyllä ihannoidaan, mutta ei vastata, kun kysytään…
Kyllä juomat ja kaikki
että kaupunki rahastaisi kirkon ovella niin kauan että tuo 8000 tulee takaisin kaupungin kassaan…loput saisi konserttien järjestäjä pitää…
Kun on kaivattu ideoita ” vain taivas rajana”, tuohan on aivan loistava!
Nää on Sastamalan eliitin bileet…tietysti verovaroin!!!
Voisiko se oopperalaulajaksi halunnut, mutta ääninäyttelijän urasta sittemmin haaveillut majoittaa isoon taloonsa nuo esiintyjät? Säästäisitte edes majoituskuluissa.
Se, joka musiikkia harrastaa ja siitä rahansa tienaa, voi uhrata omastaan. Jos näin on tehty, hyvä.
Minä en jaksa innostua tuetusta harrastustoiminnasta silloin, kun niiden harrastajilla on rahat kirstussa ja elämä muutenkin hymyilee.
11:26: “Minä en jaksa innostua tuetusta harrastustoiminnasta silloin, kun niiden harrastajilla on rahat kirstussa ja elämä muutenkin hymyilee.”
Tuossa on asian ydin, hyvin sanottuna! Ei muutaman kuntalaisen harrastustoimintaa pidä tukea noin! Gregoriaanisesta tykkäävät tulevat kyllä konsertteihin vaikka ne olisivat vähemmän mahtipontisia ja halvemmalla tehtyjä -ja heillä on varaa maksaa pääsymaksunsa!
Onko muuten mahdollista saada näkyviin Gregoriaanan kutsuvieraslistat? Ja samantein listat jossa näkyy nimet joita kaupunki kestitsee Kirjapäivien vierastilaisuuksissa?
Eikös se ole eriarvoistavaa ja köyhiä sortavaa, ettei heillä ole korkeiden lipunhintojen vuoksi mahdollisuutta harrastaa kulttuuria? Yhteiskunnan tuen tarkoitus on antaa ihmisille tasa-arvoinen mahdollisuus itsensä kehittämiseen ja elämyksiin. Jos lähdetään siihen, että kulttuuripalvelut ovat vain rikkaimpien saavutettavissa, ollaan aika pitkällä luokkayhteiskunnassa. MItä seuraavaksi haluatte kieltää köyhiltä?
Gregoriaanaa on tuettu jo 12 000 eurolla, lisää luvattiin 8 000€. Kyse on siitä että järjestäjien pitäisi osata suhteuttaa kulut menoihin, ilmeisesti tuolla lisärahalla kustannetaan nimenomaan eliitin kestitsemistä.
Aikaisemmin jo useasti kysytty:
Onko tuolle “tapahtumalle” (muutama konsertti) palkattu työntekijä? Jos on niin kuinka pitkäksi aikaa?
Onko liian vaikea vastattavaksi?
toiminnanjohtaja joka jättää pestinsä tämän kesän jälkeen
Siis onko tuo Johannes Rantanen täyspäiväinen ympärivuotinen palkattu toiminnanjohtaja? Muutaman konsertin vuoksi..? Voisiko joku vastata joka tietää vai onko nämä niitä asioita jotka halutaan salata?
Entä ne kutsuvieraslistat, kenellä ne on? Kaupunki avustaa noin avokätisesti niin tällaiset listat pitää olla julkisia!
“Minusta järjestäjien pitää osata suhteuttaa kulut tuloihin, tulo- ja menoarvio on ensimmäinen mitä tapahtuman suunnittelua aloitettaessa tehdään.”
Budjettia ei tarvitse osata tehdä koska Vammalan kaupungin hana on auki.
Kotiseutuyhdistys ei saanut pientäkä avustusta. Eikös sille pitäis myöntäää jottain kun museonsa luovutti kaupunkille? Sopimus tulee pitää! Virkamiesen vastausta odotetan!!!
Rahaa ropisee kokoomuslaisten eliitille!!
Kuka on Johannes Rantanen`? Minka alan osaaja?
Ja kenen sukulainen….!?
Onko täyspäiväinen ympärivuotinen toiminnanjohtaja? Mitä hän tekee? Paljonko palkka?
Johannes Rantasesta ikinä kuullutkaan. Mutta varma veikkaukseni on että hän on Kokoomuslainen ja sopivaa Sukua
“Sastamalassa kulttuuriharrastus tarkoittaa sitä, että törmää kestonaamoihin, joita ei enää haluaisi nähdä. Heillä ei ole yleensä kulttuurialan koulutusta tai sen suurempaa sivistystä kuin kauppaopisto suoritettu 39 vuotta takaperin tai se pakollinen yo-koe. Muista saavutuksista ei mainita paikallislehtien palstoilla.
Miksi mennä katsomaan erilaisiin tilaisuuksiin, jos taide jää kakkoseksi ja kansallispukuun tälläytynyt rouva vie tauluilta tilan?”
Usein se on myös “kansallispukuun” tälläytynyt herra joka päästelee ääniä…