Mitä mieltä on kaupunginjohtaja on Vammalan torista? Onko Vammalan keskustassa uimahalli 10 vuoden päästä? Miten kaupunki aikoo kehittää kyliä, joita Sastamalan alueella on kymmeniä? Näihin ja moniin muihin sastamalalaisten kysymyksiin vastasi kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg Iskelmä Sastamalan lähetyksessä. Ohjelman toimittaa Maija Latva.
KAUPALLINEN YHTEISTYÖ
Poimintoja
Kommentointi ei ole käytössä.
Hyvä Jarkko!
Jarkko on hyvä äijä kaupunginjohtajaksi.
Hyvä kaupunginjohtaja meillä
Malmbergilla oli mahdollisuus saada aikaan muutoksia koska hänellä oli valtuuston tuki 50-9 ,muutokset olisi pitänyt tehdä heti.
Malmbergista ei tule kaikkien kaupunkilaisten kaupungin johtajaa.
Edellisistä Salli ei edes halunnut mutta Pulli oli ainakin lähellä ja onnistui isoissa strategisissa valinnoissa.
Malmberg on tyytynyt toimeen panemaan hallituksen toimeksi antoja.
Omat avaukset puuttuvat.
Parin vuoden päästä voimme joutua hakemaan uutta johtajaa.
Iso virhe oli silloin kun päätettiin Erjon seuraajasta tämän eläköityessä.
Talousasioita johtavat entisen Kiikoisten kunnan virkamiehet.
Odotuksiin nähden pettymys on lähinnä mikä kuvaa nykytilaa.
Viimeaikaisissa maakaupoissa olisi ollut mahdollisuus noudattaa suurempaa avoimuutta.
Kaupunginjohtaja JM on erinomainen johtaja. Avoin ja rehellinen. Kekushallinnossa muutoin avoimmuus ja läpinäkyvys on ottanut takapakkia. Ei viestintäpäällikkö yksin toimimalla sosialisesa meediassa tee kaupungin normaali toiminnasta avoimempaa. Hei virkamiehet ottakaa avoimempi toimintakultuuri käytttöön.
Kauniit puheet eivät yksistään riitä. Tarvitaan myös tekoja kaupungin kehittämiseksi.
110 000 euroa vuodessa ja käyttökulut
Tuota . . . miten Pukstaavin kulut liittyvät kaupunginjohtajaan?
…tossa vain menee uimahallin verran rahaa joten ..
Hyvä et uimahallin verran menee rahaa ja toivottavasti ei tule vielä moneen kymmeneen vuoteen kun jo pari löytyy!
on pidetty Vammalassa 1959 ja 1969..Suunta-seppojen ollessa pääjärjestäjänä..
Yhteistyössä kaupungin ..seurakunnan…yrittäjien ja asukkaiden kanssa olisi toki mahdollista järjestää viesti vieläkin.Talkoolaisia tarvitaan paljon ja myös muita paikallisia järjestöjä ja urheilu seuroja.
…Malmberg olisi voinut näyttää johtajuutta luopumalla täysin turhasta rajauksesta..tulee enemmän kuluja kuin tuottoja..ja lisää vain asukkaiden eriarvoisuutta..
19:06:
Voisitko sinä tai joku muu selittää miksi vanhemmat eivät voi itse hoitaa osaa viikosta omia lapsiaan, kun ovat kotona. Huom! osaa viikosta!!
Melkoista itsekkyyttä ja lapsen oikeuksien tallaamista. Tosin onhan se helpompi ottaa ohraa kotona, kun ei tarvitse huolehtia omista mukuloistaan kuin korkeintaan iltaisin.
19:06: Tässähän yritettiin vain kaupata lapsia takaisin koteihin omien vanhempiensa hoidettaviksi (rajaten pois hoitovammaiset).
Pitäisikö ennemminkin olla huolissaan kaupungin hallituksesta,jonka keski-ikä on yli 60 vuotta. Eikö eläkeläisten paikka ole myös kotona isovanhempina näille pienille yhteiskunnan hylkäämille.
Ikä ja kokemus eivät välttämättä tuo pelkästään hyviä päätöksiä.Kokemus ja rutiini tekee varovaiseksi.
Uskon että päätökset olisivat toisenlaisia jos meillä olisi nuorempia päättäjiä.
Ei muuten pidä paikkaansa tuo keski-ikä väitteesi! Katselin että kaup.hallituksessa on 4-5 eläkeläistä 13:sta, suhde lienee aika oikea kuntalaisiin nähden. Eduskuntaan lähteneiden paikkaamisessa keski-ikä nousi -mutta siitä ei kai kukaan voi olla pahoillaan että meillä on edustajia eduskunnassa!
Sielähän istuu kaupungin terävimmät kynät.
Sastamalassa eletän pysähtyneisyyden aikaa.
Muutamat yrittäjät investoivot paikkakunnalle hallituksesta huolimatta.
Ottakaapa harppi (monelle nörtille täysin tuntematon kivikauden vempele) ja pistäkää se terävä piikki Tampereen keskustorille. Siitä kun pyöritätte 60km, niin mittään muuta ei oo kun rahanmennoo tiedossa. Tehkääpä testamentit aikoinaan…
Hirveä skenaario odottaa. Suuri huijaus on käynnissä.
Edellinen maan hallitus oli “nuorisoseura”, joka hassasi valtion rahat. Hyvä, että meidän kaupunginhallituksessa on myös vanhempia päättäjiä, jotka osaavat käyttää yhteisiä rahoja vastuullisesti.
Voi että meillä on hyvä kaupunginjohtaja, ehdottomasti paras mies tuli valituksi.
Voi että meillä on hyvä kaupunginjohtaja, ehdottomasti paras mies tuli valituksi.
On asiallinen mies jarkko.
Se vaan, että eihän virkamies päätä, vaikka olisi itse kaupunginjohtaja.
Isovanhempana pyrin olemaan “lapsenlikkana” niin usein kuin apuani tarvitaan toisella paikkakunnalla, eikä se ole ollut koskaan esteenä päätöksenteossani. Minusta se on rikkaus, se jopa antaa virikkeitä ja uusia ideoita.
Malmberg on mies paikallaan. Valitettavasti kaupungin markkinointi ja yritystoimi ovat heikkoja. Malmbergin kuuluisi siirtää yrityspalvelut kaupungin toiminnaksi ja vaihtaa henkilökunta. Jos henkilökuntaa ei vaihdeta veronmaksajien kuuluu tietää paljonko Sastamalan tv -mainokset ja Aamulehden mainosliitteet ovat tuoneet uusia veronmaksajia. Väkiluku laskee ja verot menee Tampereelle nääs.