Työllisyyden hyvä kehitys on jatkunut sekä Pirkanmaalla että Satakunnassa.
Punkalaitumella työttömyys on vähentynyt suhteellisesti eniten Pirkanmaalla. Vuoden aikana laskua oli peräti 58 prosenttia. Maaliskuussa Punkalaitumella oli 52 työtöntä työnhakijaa. Työttömyysprosentti 4,3 oli maakunnan matalin.
Sastamalassa työttömyysaste oli 6,8 prosenttia.
Satakunnan alhaisin työttömyysprosentti oli Säkylän 5,9. Huittisissa työttömänä oli 7,5 ja Kokemäellä 11,1 prosenttia työvoimasta.
Työttömyysprosentti oli Pirkanmaalla ja Satakunnassa sama kuin koko maassa keskimäärin eli 10,0.








Työttömän kustannukset yhteiskunnalle ovat pieniä verrattuna täysin toimintakyvyttömiin ja vastuuttomiin virkamiehiin joita on paljon .
Näyttäs juu kokeilut onnistuvan pal paremmin mualla.
Onko siä asukkaitaka paljon enempää!
Hyvä Punkalaidun. Saa kaikki ottaa teistä mallia. Hyvää työtä ootte tehneet! Voi kun samaa vois sanoa oman kunnan virkamiehistä!
Valtavan hienoa, onnea Punkalaitumelle. Muut tullaan perässä, nyt on nostetta.
Pirkanmaan suurin ongelma on täysin toimintakyvyttömät ja vastuuttomat viranomaiset , tuhoten laiminlyönteineen ihmisiä ja perheitä .