Sastamalalla avoimet ovet juhlapäivänä – Miss Suomi tavattavissa kaupungintalolla

Keskellä Anni Harjunpää. Ensimmäiseksi perintöprinsessaksi ja median suosikiksi äänestettiin Jutta Kyllönen. Toinen perintöprinsessa sekä yleisön suosikkimissi oli Riikka Uusitalo.

Torstaina 10.10. juhlistetaan Sastamalan 10-vuotisjuhlaa. Kaupunki avaa toimipisteidensä ovet kaikelle yleisölle.

Ohjelmassa on muun muassa kukkasipuleiden istuttamista, isojen työkoneiden esittelyä, ilmaisia kuljetuksia ja kursseja sekä mahdollisuus kurkistaa kulmahuoneeseen. Kahvipannu käy kuumana useammassakin paikassa.

Päivän ohjelma:

Ikäihmisten asumispalvelut Hopun palvelukeskuksen yksiköissä (Jussinkoti, Anninpirtti, Taimintupa ja Iltarusko) avoimet ovet klo 13-17:

-Hopun asukasyhdistys kahvittaa klo 13-17.
– Hopun kampuksen Hartaus klo 13.30-14 Hopun sydämessä.
– Servin esittelypiste, SPR:n esittelypiste, Apteekin esittelypiste.
– Kotien esittelykierrokset: klo 13.30 Taimintupa, klo 14 Anninpirtti, klo 14.30 Jussinkoti ja klo 16 kotien yhteiskierros –
– Mouhijärven Rauhankodin avoimet ovet ulkoillen ja makkaraa paistaen mikäli sää sallii, muussa tapauksessa karaokea sisätiloissa.
– Jouluvalot syttyvät klo 18.

Kaupungintalo Kaupungintalolla (Aarnontie 2) tapahtuu klo 12-18:

– Herra Hakkarainen unissakävelee pitkin taloa ja sään salliessa pihamaalla.
– Kaupungintalon pihassa ISOJA työkoneita ja niiden esittelyä.
– Kakkukahvitus henkilöstöravintola Vintissä.
– Elinkeinopalvelut, 4. krs: Yrityspuisto Sykkeen ja elinkeinopalveluiden esittelyä, onnenpyörä.
– Konsernihallinto, 3 krs: Kurkista kulmahuoneeseen ja ota selvää, mikä on kaupungin virallinen puuhahuone, onnenpyörä. – – Miss Suomi Anni Harjunpää vierailee kaupungintalolla kello 16-17.
– Maankäyttö, 2 krs: Mitä kaikkea saakaan irti karttapalveluista – tule tutustumaan! Esittelyssä myös Sastamalan tonttitarjonta.

Kirjastot:

– Pääkirjastolla Kashinin ystävyyskaupungin näyttelyn avaus klo 10, kahvitusta Vintillä klo 14-16.30. Kirjaston keppihevosten julkistaminen, nimikilpailu ja nuoriso-orkesteri Ongelmahin esiintyminen klo 16.30 sekä rytmimusiikkia aikuiseen makuun: Trap klo 18-
– Karkun kirjasto, kahvitarjoilu klo 15-18.
– Kiikoisten kirjasto, kahvitarjoilu klo 15-18.
– Mouhijärven kirjasto, kahvitarjoilu klo 15-18.
– Kiikan kirjasto, kahvitarjoilu klo 15-18.
– Suodenniemen kirjasto, kahvitarjoilu klo 15-18.
– Äetsän kirjasto, kahvitarjoilu klo 15-18.
– Kotihoitopalvelut Kunto-Hopulla (Lemmenpolku 8 B) avoimet ovet klo 12-15 ja Pehulakodissa (Pehulankaari 4) avoimet ovet klo 12-15.

Herra Hakkarainen unissakävelee kaupungintalolla.

Koulut:

– Suodenniemen koululla avoimet ovet klo 9-12.
– Häijään koululla avoimet ovet ja taidenäyttely käytävillä klo 9.30-13.30.
– Mouhijärven yhteiskoululla kodin ja koulun päivä ja avoimet ovet klo 8-15.
– Karkun koululla kodin ja koulun päivä ja avoimet ovet.
– Äetsän koululla avoimet ovet klo 8.30-11, kahvitarjoilu opehuoneessa.
– Toukolan koululla avoimet ovet.
– Kiikan koululla avoimet ovet klo 9-12 ja oppilaille Orffit konsertti klo 12-13.
– Muistolan koulun “kymmenen yllätystä koulupäivän aikana”.
– Marttilan koululla klo 10 alkaen taidenäyttelyn avajaistilaisuus. Näyttelyn aiheena on oppilaiden näkemykset omasta kotikunnastaan.
– Kulttuuripalvelut Kulttuuritalo Jaatsilla “Sekaisin sevotetusta” -näyttely ja kahvitarjoilu klo 12-18.

Liikuntapalvelut: maksuton kuntosali kaikilla Sastamalan kuntosaleilla klo 10-22. Vinkissä (Ahertajankatu 33) kuntosalineuvontaa klo 16-18.

Maaseutupalvelut Maaseututoimistossa (Puistokatu 10, 3. krs.) avoimet ovet klo 9-18.

Kerro se kuvin -arvonta Ritajärven ja Sastamalan Wanhojen talojen facebookissa: facebook.com/Ritajarvenluonnonsuojelualue/ ja facebook.com/SastamalanWanhatTalot

Mielipiste Mielenterveys- ja päihdepalvelut, Mielipiste jalkautuu “mielen maisemat” polulle. Päivystys klo 15-18 Hopun urheilupuiston, Sylvään rannan ja Pappilan rannan harjoitusten luona.

Nuorisopalvelut Nuorten hyvinvointipiste Pysäkki on avoinna arkisin koko viikon 41 klo 12-18 (Sastamalan keskustassa, entisen matkahuollon tiloissa). Sastamalan nuorisopalvelut ja Sastamalan seudun mielenterveysseura. Lisätietoja: www.sastamalannuoret.fi

Paikallisliikenne Paikallisliikenteessä voi matkustaa ilmaiseksi.

Puisto-osasto Kukkasipuleiden istutusta Pappilanniemen puistoon klo 10-13.

Päiväkodit:

– Keskustan päiväkodissa avoimet ovet klo 9-11, toiminnan esittelyä, kahvitarjoilu ja pieni työpaja.
– Häijään päiväkodissa avoimet ovet, kahvi- ja mehutarjoilu klo 14.30-16.
– Muistolan päiväkodissa lasten töiden taidenäyttely klo 9-11 ja 14.30-16.

Sastamalan musiikkiopistolla on avoimet ovet 10.10. klo 14-18 UOSSOn toimitiloissa (os. Asemakatu 9). Tule tutustumaan Taiteen perusopetukseen musiikissa ja musiikkiopiston toimintaan. Kahvitarjoilu!

Sastamalan Opisto:

– Sastamalan Opiston kursseilla avoimet ovet. Juhlapäivän kunniaksi sastamalalaiset voivat tulla maksutta tutustumaan opiston toimintaan. Ryhmään kuin ryhmään voi hypätä synttäripäivänä mukaan, jos tila ja välineet antavat myöten. Opettajalla on oikeus rajoittaa osallistujien määrää. Etusijalla ovat ryhmiin ilmoittautuneet opiskelijat.
– Helmi-tapahtuma kaikille kirjoittamisesta ja kirjallisuudesta kiinnostuneille. Ohjelmassa mm. klo 17 kirjailijavieraana Pirjo Tuominen, klo 15.45. harrastajakirjoittajapaneeli Miten kirjani ovat syntyneet? ja klo 13.30 luennoimassa kirjailija ja kirjoittajaohjaaja Niina Hakalahti.
– Kaikille avoin ja ilmainen tilaisuus Kinnalan Koukulla Kiikassa. Ruokailuvaraukset etukäteen Koukulta.

Sivistyspalvelut: Sivistyspalvelukeskuksessa (Asemakatu 9) avoimet ovet klo 12-18. Musiikkiopiston opiskelijoiden esityksiä klo 14-18 välisenä aikana.

Sosiaali- ja terveyspalvelut:

– Sosiaalikeskuksessa avoimet ovet Sastamalan toimintakeskuksen ja Kotihoitopalveluiden (Aarnontie 17 B) avoimet ovet klo 10-13, mahdollisuus vierailla myös kotihoidossa ja vammaispalvelutoimistossa.

– Sosiaalikeskus (Puistokatu 10) avoimet ovet klo 14-17. Ohjelmassa mm. parkkiruutujen maalaus (säävaraus), runokirjan julkistaminen ja runokahvila, ulkona tarjolla makkaraa, arvonta.

– Työllisyyspalvelut Avoimet ovet työllisyyspalveluiden Aseman yksikössä (sosiaalinen kuntoutus/työtoiminta, TYP-palvelut, etsivä nuorisotyö ja ryhmäpalvelut, Asemakatu 25) klo 12-15 Myymälä on auki ja samalla pääsee tutustumaan toimitiloihin, entisöityyn rautatieaseman päärakennukseen.

– Vammaispalvelut Selännekodissa avoimet ovet klo 14-18

Vammalan lukio avoimet ovet kello 13-17, koulukierros kello 13 ja 16.30.

  • kiikantaata42

    Melkonen sirkus sitä tänne kirkonkylälle onkin järjestymässä. Kyllä Herra on meitä siunannut, kun oman kylän plikka Maamme kaunehimmaksi kruunattiin! Tierä vaikka meirän Ilmari sais morsmaikun tästä neitokaisesta. Kyllä niin taatan mieltä hivelis se tieto!

Kommentointi ei ole käytössä.