Hämeenlinnan hallinto-oikeus on hylännyt valituksen Sastamalan kaupunginvaltuuston päätöksestä hyväksyä Marttilan liikekeskuksen asemakaava. Hallinto-oikeuden päätökseen saa kuitenkin hakea muutosta valittamalla korkeimpaan hallinto-oikeuteen. Lainvoimaisena kaava mahdollistaa Citymarketin rakentamisen Roismalan risteykseen.
Kaupunginvaltuutettu Arto Koivisto vaati yhdessä kahden muun kuntalaisen kanssa kaupunginvaltuuston päätöksen kumoamista. Lisäksi he esittivät katselmuspyynnön ja vaativat aluetta toimenpidekieltoon. Oikeudenkäyntikuluja he vaativat korvattavaksi runsaalla tuhannella eurolla.
Valittajat katsoivat, että kaupunginvaltuuston päätös on maankäyttö- ja rakennuslain vastainen. Kaava-alueella on merkittävä määrä 1980- ja 1990-luvuilla rakennettua tai peruskorjattua hyväkuntoista rakennuskantaa. Sen purkaminen pois kaavassa suunnitellun rakennusmassan tieltä olisi valittajien mukaan vastoin valtakunnallisten alueidenkäyttötavoitteiden kohtaa, jonka mukaan suunnittelussa on edistettävä olemassa olevan rakennuskannan hyödyntämistä.
Ratkaisussaan hallinto-oikeus toteaa, ettei se tutki vaatimusta tilapäisen toimenpidekiellon määräämisestä. Oikeus myös hylkää katselmuspyynnön, valituksen sekä oikeudenkäyntikuluvaatimuksen.
“Kaupunginvaltuuston päätös ei ole valituksessa esitetyillä perusteilla lainavastainen”, hallinto-oikeus katsoo.









Hyvä uutinen,toivottavasti ei enää valiteta päätöksestä
Jee Sastamala saa sittarin. Ensivuoden alustahan meillä on jo myöskin ABC.
ja kun saadaan vielä uimahallikin niin Sastamala alkaa olla vallan asuttavan hyvä kaupunki. Toivon kanssa että valittajat jättävät asiansa tähän, ovat jo tarpeeksi kiusaa tehneet!!
Niinpä, nyt jos koskaan se uimahallikin pitää rakentaa ennen kuin taas tuhlataan kaikki turhuuteen. On tämä naurettava kylä ollutkin kun pienemmissäkin kaupungeissa uimahalli jo on ja kiikan halliin ei kannata enää satsata.
Valittajat saavat nyt jo pitää turpansa kiinni jolleivat halua todellisia vihamiehiä enempää.
Nyt on jo suurin osa cittarin alle jäävistä liikkeistä tyhjennetty ja nykyisessä superissa ei ole mitään menetettävää. Joten vastarannankiiskit keksikööt muuta rutisemista omista asioistaan.
Nyt pitää ajatella sitä kuinka paljon koko pitäjä hyötyy siitä ettei porukka lappaa nokialla kaupoilla. Hieno homma että valitus hyljättiin!!!!!!
ei kun valitetaan vaan niin näkee sastamalaiset sitten useammin Nokian cittarista.
Eiköhän siellä olla jo tarpeeksi käyty
Kuntalaisten oikeuksiin kuuluu myös valitusoikeus muistakaa se. Silti toivon tässä asiassa että valitukset jäi tähän, kaupunkin täytyy saada kasvaa
Hieno uutinen !. Valitukset sikseen, työt käyntiin. Kaikki hyötyvät, kun palvelutaso nousee.
huh,onneksi jossain vielä järki toimii.Eiköhän noiden rakennusten omistajien kanssa ole jo asiat sovittu.Tosi ihanaa jos tänne tulisi jotain, välillä alkaa tuntua,ettei täällä asu ihmisiä lainkaan.Kaikki vaan menee töihin ja kotiin + Nokialle ja Trelle ostoksille. No en tiedä vaikuttaako sittari asiaan,mutta on se sentään aika tien vieressä,jospa tännekin saataisiin muualtakin ihmisiä ostoksille.Tuleehan siinä ehkä muutama työpaikkakin lisää 🙂 Kyllä tuollainen yleinen iso tie kannattaisi hyväksi käyttää,en ymmärrä miten alue on alun perin suunniteltu,niin ettei kukaan edes vahingossa poikkea tänne.
Oon ihan samaa mieltä edellisen kanssa! Siinä ristyksessä ei ole nyt mitään sellaista vetonaulaa että kukaan vahingossa Vammalaan poikkeisi. Nokialla on monelaista kauppaa samoin Huittisissa. Kiva jos se sittari tulee ja ehkä joitain muitakin kauppoja, mieluusti vaikka henkkamaukka tai kappal
tärkeintä olisi saada tänne vetonaula ja sellainen citymarket on, se lisäisi kaupungin vetovoimaa ja varmaan tänne tulisi enemmän myös naapurikaupungin Huittisten väkeä ostoksille, nythän heillä ei ole mitään syytä tänne tulla
Vetonaulana Citari niin siihen se sitten jää JOS citari tulee niin huittisten väki käy vain ja ainoastaa citarissa kaupassa ja lähtee pakoputki punasena kotiin takasin.. Vammalassa ei ole mitään muuta kauppaa jossa kannattaisi poiketa! Kesälläkin tori on aamusta iltaan samojen naamojen valtaama niin ei sinne ihan heti ulkopaikkakuntalainen mee sillä sitä tuijotuksen määrää ei kestä kukaan :O
Se on kyllä totta että samat naamat ovat aina läsnä ainakin “eläkeläisten kirkossa”aamuin illoin ja samat pultsut.
Ei ole kiva kun menee kauppoihin torkkariin niin ihmisiä töllötetään kuin sonni uutta porttia.
Voihan tuppukylä, ei näytä olvan muuta tekemistä. Nyt kun tuli torille kiinteä torikahvila niin sieltähän sitä sitten pälyillään oikein urakalla kun on istumapaikat valmiina.
Ymmärrän kyllä sen että on kiva katsella ihmisiä mutta rajansa kaikella ja jotakin yksityisyyttäkin tarvitsee olla kun asioillaan käy mutta täällä kyllä tiedetään kuka taas kävi pitkäripaisessakin jo 3.nne kerran tänä vuonna huh huh.Itse en käy mutta miksi se on juoruilun kohde jos joku käy ja supina on melkoinen hyi hyi julkisia alueitahan kaupat ja torit ovat mutta lopettakaa arvostelu.
Jos tästä vielä valitetaan niin muutan pois tästä tuppukylästä
niinpä ei luulisi olevan varaa valittaa kun muutenkin jo heillä on vihaajia.
TERVETULOA CITYMARKET
taitaa vaan tulla se citymarket ennen Huittisiin kun Sastamalaan………?!
Kyllä sieltä Vammalasta se yks valittaja löytyy joka lyö kapulaa rattaisiin ja valittaa uudestaan… 😀
Niin, mutta varmaa on että pilkka osuu hänellä omaan nilkkaan jos vielä kehtaa porata turhista ja olla kehityksen esteenä muuttakoot muualle.
Miks ei Prismaa Sastamalaan, ja siitä uimahallista, miksköhän Kiikas on ollut kymmeniä vuosia?
Juu itse satun asumaan 2 kilometriä nykyisestä superista ja todellakin saa tulla niitä uusia kauppoja ! Jokasen valittajan pitäs vähän miettiä mitä tekee ja kattoo vähän kaupungin ilmettä ! Ollaanhan me Sastamala ja yks suomen suurimmista asutuskeskuksista !
Toivottavasti tulee joku vaatekauppa kans