Liikenteessä sattuu eniten henkilövahinkoja 15–24-vuotiaille nuorille ja näin kesäaikaan kolaririski kasvaa. Nuorten tieliikenneonnettomuuksista lähes 60 prosenttia ajoittuu kesällä viikonloppuihin ja tyypillinen onnettomuus on suistuminen tieltä liian kovassa vauhdissa.
Ajokortin alle vuoden sisällä saaneella kuljettajalla on Liikenneturvan laskelmien mukaan viisinkertainen riski aiheuttaa onnettomuus verrattuna niihin kuljettajiin, joilla on ollut ajokortti vähintään kolme vuotta. Nuoret haluavat näyttää taitojaan ja uskallusta kavereilleen, ja ehkä itselleenkin. Hälyttävää on, että kuljettaja on monessa tapauksessa kännissä, auto on täynnä kavereita ja turvavöiden kanssakin on vähän niin ja näin.
Myös mopoilijoiden ja mopoautoilijoiden henkilövahingot ovat olleet kasvussa koko 2000-luvun ajan. Toki kyseisiä ajoneuvoja on liikenteessä koko ajan enemmän, mutta Liikenneturvan mukaan se ei yksin riitä selittämään kasvua, vaan pääsyy onnettomuuksiin on mopoilijoiden ajotyyli: tilannenopeudet ovat liian kovia ja turvavälit liian pieniä. Kaveriporukassa koheltaessa leikki ja liikennekäyttäytyminen menevät helposti sekaisin, ja koska mopo on turvaton ajoneuvo, seuraukset ovat usein pahoja.
Onneksi mopokortin suorittamiseen on viime kesästä lähtien tarvittu teoria- ja ajokoulutusta. Onnettomuuksien vähentämiseksi tarvitaan kuitenkin jatkuvaa liikennekasvatusta. Ja tuntuu, että kasvatusta tarvitsevat monet aikuisetkin.
Juuri nyt on se aika, kun hirviemot vierottavat ylivuotiset vasansa, ja tämän seurauksena hirvionnettomuuksien riski liikenteessä kasvaa. Hirvivaroitusmerkit on syytä ottaa tosissaan, ei niitä siellä tienposkessa turhan päiten ole. Ja täältä meidän jakelualueella niitä hirvivaara-alueita löytyy riittämiin.
Muistetaan oikeat asenteet myös liikenteessä. Turvallista kesää kaikille tielläliikkujille!







