Erikoinen autopalo Vammalassa: Auto syttyi tuleen ja lähti itsestään liikkeelle

Sastamalan Vammalassa sattui erikoinen autopalo perjantai-iltana.

Tytär oli tullut autolla kotiin ennen puolta kymmentä Valpurinkadulla ja jättänyt auton parkkiin. Kun hän oli kävellyt talolle, oli autosta alkanut nousta savua ja se oli syttynyt palamaan. Auto lähti itsestään liikkeelle ja törmäsi roskikseen.

Talonväellä oli matkailuautossa kahden kilon jauhesammutin. He ryhtyivät sammuttamaan paloa, mutta sammutin ei suostunut yhteistyöhön. Palon he saivat kuitenkin hallintaan vesiletkulla.

Vammalan paloaseman yksikkö tuli paikalle ja viimeisteli sammutuksen.

Palossa oli eväät vakavampaankin tilanteeseen. Mikäli auto ei olisi pysähtynyt roskikseen, se olisi törmännyt viiden metrin päässä talon seinään.

Autosta oli lämmityslaite mennyt jo matkalla pois päältä. Palon syyksi epäilläänkin sähkövikaa.

Päivystävän palomestarin mukaan on tyypillistä, että auto saattaa lähteä itsestään liikkeelle, kun on vaihde päällä ja tulee oikosulku, joka potkaisee startin käyntiin.

  • Tuntematon

    Kyllähä sitä mennä vuosina puimurikin suulista itekseen lähti liikkeelle,ojan yli tien poikki pyssäs naapurin omenapuuhun,hiiret olivat sähköjohtojen kans touhuumas.

  • Pirkko

    Enpäs tiennyt, että kun jättää vaihteen päälle pysäköityyn autoon, voi syntyä ko. oikosulku. Näin on tullut tehtyä useinkin. Onneksi nyt on automaattivaihteinen auto.

Kommentointi ei ole käytössä.