Kansalaisvaikuttamisen työryhmä esittää Sastamalassa kaupunginmestaruuskilpailujen käynnistämistä yhdessä seurojen kanssa. Mestaruudet ratkottaisiin yleisurheilussa ja hiihdossa.
Työryhmän mielestä kilpailujen järjestäminen seurojen kanssa lisäisi yhteenkuuluvuuden tunnetta ja olisi merkittävä menestystekijä.
Sastamalassa kaupunginmestaruuskilpailuja ei ole käyty, mutta Vammalassa kaupunki järjesti kilpailuja vielä 1990-luvun alkuvuosina. Kilpailuista kuitenkin luovuttiin, kun osanottajamäärät ja seurojen kiinnostus väheni.
Nyt kaupunginmestaruuskilpailujen järjestämistä aiotaan kokeilla uudelleen. Liikuntapäällikkö Veli-Matti Tapio esittää kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnalle, että kaupunginmestaruuskilpailut järjestetään yleisurheilussa ensi kesänä ja hiihdossa kevättalvella 2015. Kilpailut toteutettaisiin yhdessä urheiluseurojen kanssa. Liikuntapalvelut sopii seurojen kanssa tarvittavista järjestelyistä ja yhteistyömuodoista.