“Ihan mahtavaa, että nuoret haluavat tukea toimintaamme”

Kiikoisten löytöeläinpalvelun Mira Ekholm-Martikainen (oik.) sai 1 500 euron shekin Vammalan lukion oppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja Amanda Jukaraiselta (kesk.) sekä jäsen Nina Lammelalta.

“Ihan mahtavaa, että nuoret haluavat tukea toimintaamme”, iloitsi Mira Ekholm-Martikainen Vammalan lukiolla torstaina, kun hänelle ojennettiin oppilaskunnan hallituksen toimesta 1 500 euron shekki.

Oppilaskunta lahjoitti perinteiseen tapaan talkootyöpäivästään kertyneen tuoton hyväntekeväisyyteen. Toinen kohteista oli Ekholm-Martikaisen luotsaama Kiikoisten löytöeläinpalvelu. “Saman verran ohjattiin Suomen luonnonsuojeluliitolle saimaannorppien suojelemiseen”, kertoi oppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja Amanda Jukarainen.

Ekholm-Martikaisen mukaan lahjoitus tuli hyvään saumaan, sillä KHO:n uuden linjauksen mukaan myös Kiikoisten löytöeläinpalvelussa joudutaan tekemään remonttia. “Väliaikaissäilytyksen häkkikokoon tuli muutos, jonka myötä meidän nykyiset metrin korkuiset häkkimme vaihdetaan 1,3 metriä korkeisiin. Samalla uusitaan muun muassa sähköjä. Remontti on tarkoitus tehdä keväällä.”

Kiikoisten löytöeläinpalvelu vastaanottaa vuosittain yli 300 kissaa. Kuluvana vuonna hoidossa on ollut jo yli 40 eläintä.

 

  • Nimetön

    Ihana eläinrakas Mira! Hän hoitaa jokaista löytikselle tullutta eläintä suurella Sydämellä ja Rakkaudella,kohde oli ihan oikea. Myöskin Suomen luonnonsuoleluliitto saimaannorppien hyväksi oli hyvä. Kiitos teille nuoret.

  • Mahtavaa

    Vammalan Lukion oppilaskunta kiitos! Aivan käsittämättömän tarpeellinen kohde hyväntekeväisyydelle.oli tukea löytöeläinpalvelua Kiikoisiin. Tämä kertoo siitä että nämä talkoolaiset ovat hyväsydämmisiä ihmisiä jotka arvostavat eläimiä ja heillä on tunteet mitä kaikilla ihmisillä ei ole eläimiä kohtaan. Se on järjen köyhyyttä jos ei pidä eläimistä ja huolehdi niistä niin kuin niistä pitäisi huolehtia. Hyvät ihmiset jos otatte vaikka kissan niin harkitkaa ensin onko teillä varaa leikkauttaa se jos päästätte sen ulos sillä juuri näiden kissojen jälkeläisistä tulee kodittomia kissoja lisää jos ne eivät ole sisätiloissa.Te jotka annatte kissojenne tehdä kodittomia pentueita ettekä huolehdi lemmikeistänne sanon että katsokaa peiliin ja antakaa lemmikki ajoissa pois jos ette niistä oikeasti välitä. Kiitos Miralle eläinten hoidosta olet hyvä ihminen ja ansaitset paljon kiitosta eläinten puolesta ja myös meidän jotka surevat kodittomien eläinten kohtaloa.
    Jaksamisia eteenkin päin ja voimia teet arvokasta työtä.

Kommentointi ei ole käytössä.