Vammalan Yrittäjät uudistaa toimintaansa – tavoitteena aktiivinen kuntayhteistyö ja jäsenten kouluttaminen

Jari Moisio jatkaa Vammalan Yrittäjien puheenjohtajana. Kuva: Minna Isotalo.

Jari Moisio jatkaa Vammalan Yrittäjien puheenjohtajana. 11. tammikuuta pidetyssä järjestäytymiskokouksessa varapuheenjohtajiksi valittiin Kaisa Haltia, Anne-Marie Niemelä sekä Mika Valtonen. Sihteerinä jatkaa Sirkka-Liisa Leino ja talousvastaavana Petri Holappa. Muut jäsenet ovat Lasse Borg, Vesa Kiviranta, Mikko Mäkelä, Leena Finska, Lauri Jokinen ja Tapio Riutta.

Keskeisiä tavoitteita kuluvan vuoden toiminnassa ovat muun muassa jäsenten monipuolinen kouluttaminen, aktiivinen kuntayhteistyö sekä seniorijäsenten toiminnan kehittäminen. Myös hallitustyöskentelyä uudistetaan.

”Hallitustyöskentelyn suurin muutos ovat tiimit, joita varapuheenjohtajat vetävät”, kertoo puheenjohtaja Moisio.

”Tällä uudistuksella varmistamme aktiivisen ja monipuolisen toiminnan jatkuvuutta myös tulevaisuudessa”, hän jatkaa.

Viestintätiimi vastaa yhdistyksen tiedottamisesta sekä viestinnän kehittämisestä, toimintatiimin tehtävänä on koordinoida eri tilaisuuksien, tapahtumien ja koulutusten toteuttamista ja verkostotiimi huolehtii eri yhteistyöverkostojen kanssa toimimisesta sekä vastaa sidosryhmätyöskentelyn kehittämisestä.

Alkanut kausi on yhdistyksen 89., ja ensi vuonna se täyttää 90 vuotta. Vammalan Yrittäjillä on yli 300 jäsentä.