
Koronakaranteenissa aikaa voi kuluttaa vaikkapa kulttuurista nauttimalla.
Sastamalan kaupungin YouTube-kanavalla on julkaistu virtuaalinen veistosnäyttely kaupungin julkisista veistoksista.
Video on koostettu kaupungin kulttuuripalveluiden organisoiman taidekokoelmatyön yhteydessä Kulttuuritalo Jaatsin kesän 2019 taidenäyttelyyn Ahlgénista Wirtaseen. Videon ovat tehneet kuvataiteilija Kati Juurikka ja graafinen suunnittelija Niko Tiainen.
Taidenäyttelyssä oli esillä teoksia kaupungin omasta taidekokoelmasta ja yhtenä teoksena tämä video. Videon kesto on kaikkiaan 20 minuuttia.
Videolla osa kaupungin veistoksista tulee esille osittain uudesta näkökulmasta ja uusin silmin. Mukana ovat muun muassa pääkirjaston pihassa oleva Pertti Mäkisen Uittomiehen kosinta, Aittalahden puistossa olevat veistokset kuvattuina yöaikaan, Pirunvuoren Kivilinna on kuvattu lintuperspektiivistä sekä monia muita upeita teoksia hienosti kuvattuna.
Kuvat ovat kuvankaappauksia videolta.


Katso video: