Satosen terveiset eduskunnasta: “Maaseudun merkitys korostuu”

Korona-kriisi on muuttanut suomalaisten työn ja arjen. Rajoituksia ja suosituksia noudattamalla suomalaiset ovat saaneet pidettyä Koronan leviämisen kurissa. Taudin taltuttamisessa on onnistuttu kansainvälisesti verrattuna hyvin.

Monille yrityksille korona on ollut kovaa aikaa. Erityisesti ravintoloilla ja palveluyrityksillä liikevaihto on romahtanut ja kaikki eivät tule selviytymään. Myös osa teollisuudesta on kärsinyt koronasta ja viennin osalta kriisi tulee jatkumaan vielä syksyllä. Työttömyys on kasvanut, myös täällä Sastamalassa. Verotulot putoavat ja se pakottaa kunnan säästöihin.

Kriisin seurauksissa on silti nähtävissä myös positiivisia asioita kotiseudullamme. Maaseutua arvostetaan nyt enemmän kuin aikoihin. Kotimaisten elintarvikkeiden myynti kaupoissa on kasvanut selvästi, mökkikauppoja tehdään ennätystahtiin ja etätyön lisääntyminen avaa aivan uusia mahdollisuuksia maaseutuasumiselle.

Korona ja muut epidemiat iskevät pahiten sinne missä on paljon ihmisiä. Sen vuoksi tauti on iskenyt pahemmin New Yorkiin ja Lontooseen kuin Helsinkiin. Korona on myös iskenyt Suomen sisällä paljon pahemmin Helsinkiin kuin Sastamalaan tai Huittisiin. Asumisväljyydellä on siten puolensa.

Sastamalan erityinen vahvuus on kaunis luonto, johon Kokemäenjoki antaa erityismausteensa. Kiinnostus Ritajärven luonnonsuojelualuetta ja Ellivuoren matkailualuetta kohtaan kertoo siitä, että yhä useampi kaupunkilainen haluaa viettää ainakin osan ajastaan luonnonhelmassa. Hyviä paikkoja mökille ja vakituiselle asumiselle maaseudulla löytyy runsaasti ympäri Sastamalaa ja hintakin on isojen kaupungin kustannuksiin tottuneelle kohtuullinen.

Alkava kesä tulee olemaan kotimaan matkailun superkesä. Moni kaipaa jo vaihtelua korona arkeen. Kun ulkomaanmatkailua suositellaan välttämään, niin kotimaan matkailulle on kysyntää. Kun isot tapahtumat ovat pannassa ainakin elokuulle asti, niin kotimaan matkailu kohdistuu nimenomaan maaseudulle. Mökit ja leirintäalueet menevät kuin kuumille kiville.

Aika tulee näyttämään jääkö maaseudun kultakausi väliaikaiseksi ja palataanko entiseen tapaan asua, matkustaa ja kuluttaa, kun korona on lopullisesti voitettu. Yleensä iso kriisi jättää kuitenkin myös jotain pysyvää. Se voi olla maaseudun arvostuksen kohoaminen suomalaisten silmissä.