
Huittisten kaupunginhallituksen syksy käynnistyi päätöksellä aloittaa yt-neuvottelut. Neuvotteluiden tavoitteena on varautua mahdolliseen koronan toiseen aaltoon.
Keväällä Huittisten kaupunki teki linjauksen, että lomautukset ovat vasta viimeinen ratkaisu koronatilanteen aiheuttamaan töiden vähentymiseen. Toisen aallon iskiessä tilanne tulee olemaan toinen.
“Keväällä lähtökohdat olivat hyvin erilaiset. Meillä oli mahdollisuus jaksottaa lomia ja tehdä rästitöitä. Nyt henkilökunnan lomat ja mahdolliset säästössä olleet vapaapäivät on käytetty ja rästihommat hoidettu. Jos työt toisen aallon myötä vähenevät, niin sanotut pehmeät konstit on käytetty”, hallintojohtaja Sami Ylipihlaja taustoittaa.
Lomautetaan ne, joiden työtehtävät vähentyvät
Kaupunginhallitus linjasi, että mahdollisen toisen aallon tullessa, kaupungin ensisijainen tavoite on lomauttaa ne viranhaltijat ja työntekijät, joiden työtehtävät vähentyvät koronan seurauksena.
Työntekijöitä voidaan siirtää toisiin työtehtäviin, jos sen seurauksena vältytään sijaisten palkkaamiselta.
Palvelutasoa nostavia työtehtäviä kaupungilla ei kuitenkaan tällä kertaa järjestetä.
“Kaupungin oma henkilöstö on luonnollisesti etusijalla, mikäli jossain on tarvetta tekijöille. Työntekijä voidaan siis siirtää sijaistamaan sinne, missä henkilökunnasta on pulaa, mutta esimerkiksi keväällä toiminutta asiointipalvelua ei tulla enää järjestämään”, Ylipihlaja selventää.
Keväällä työt vähenivät koronan vuoksi esimerkiksi ruoka-, kiinteistö- ja työllisyyspalveluissa sekä hammashuollossa ja fysioterapiassa.
“Kirjasto, uimahalli, Tahto Areena ja toimintakeskus olivat kokonaan kiinni, joten niissä ei tarvittu henkilökuntaa. Tämä vähensi henkilökuntatarvetta myös siivouspuolella”, Ylipihlaja mainitsee.
Varhaiskasvatuksessa olevien lasten läsnäoloprosentit ovat heitelleet roimasti pandemian alusta asti.
“Tätä meidän on tarkasteltava erityisen huolellisesti, sillä tilanteet muuttuvat nopeasti, jolloin myös meidän on pystyttävä reagoimaan lyhyessä ajassa”, Ylipihlaja pohtii.
“Ennakointi todella haastavaa”
Hallintojohtaja korostaa, että päätös yt-neuvotteluiden käynnistämistä on puhtaasti varautumista tulevaan, eikä siitä voi vielä tehdä johtopäätöksiä mihinkään suuntaan.
Aluehallintovirastolta tulleet määräykset vaikuttavat voimakkaasti siihen, mitä palveluja kaupungilla joudutaan mahdollisesti sulkemaan ja missä ei näin ollen tarvita henkilökuntaa.
“Ennakointi on tällä hetkellä todella haastavaa, sillä kukaan ei tiedä, mitä on tulossa. Jos koronan toinen aalto vastaa ensimmäistä ja työt vähenevät, voimme joutua tekemään lomautuksia. Mahdollista on myös se, että aalto iskee tänne edellistä rajummin, sairauspoissaolot lisääntyvät, eikä ylimääräistä resurssia ole.”
Ylipihlajan mukaan lomautuksiin ei suhtauduta henkilöstön keskuudessa ainoastaan negatiivisesti. Jo keväällä hallintojohtaja sai yhteydenottoja, jossa ilmoitettiin vapaaehtoisuudesta lomautukseen.
“Silloin marssijärjestys oli kuitenkin se, että ensisijaisesti järjestetään korvaavaa työtä.”






