Ajankohtaista, Artikkelittoimitus

Ympäristöyhdistykselle uusi puheenjohtaja Sastamalassa – johtotehtävään Maija Siuko Kiikasta

Ympäristöyhdistykselle uusi puheenjohtaja Sastamalassa – johtotehtävään Maija Siuko Kiikasta

Maija Siuko oli mukana, kun Kärmekallion tuulivoimahanketta vastustava adressi luovutettiin tammikuussa kaupunginjohtajalle. Arkistokuva: Minna Isotalo.

Sastamalan Ympäristöyhdistys on saanut uuden puheenjohtajan. Yhdistyksen vuosikokouksessa johtotehtävään valittiin Maija Siuko Kiikasta. Edellinen puheenjohtaja Elena Sattilainen Vammalan keskustaajamasta jatkaa yhdistyksen johtokunnassa.

Varapuheenjohtajaksi valittiin Matti Nummelin Keikyästä, sihteeriksi Pauliina Salminen Karkusta sekä muiksi johtokunnan jäseniksi Eveliina Asikainen Karkusta ja Salla Saarinen Illosta.

Ympäristöyhdistys puuttui menneen toimintavuoden aikana eräisiin kaupungin ympäristöä uhkaaviin toiminta-aikeisiin. Lausuntoja annettiin muun muassa Dragon Mining Oy:n suunnitelmiin tehostaa kaivostoimintaansa ympäristöseuraamuksista välittämättä sekä muistuttamalla tuulipuistojen rakentamisen ongelmista asumiselle.

Jätä kommentti

css.php