
Niemen Tehtaat Oy on allekirjoittanut sopimuksen hyttikalusteiden valmistuksesta Turun Meyerin telakalla valmistettavaan loistoristeilijään. Sopimus on tehty Piikkio Works Oy:n kanssa, joka on Meyer Turun sataprosenttisesti omistama tytäryhtiö. Kauppahintaa ei osapuolten yhteisestä sopimuksesta johtuen julkisteta.
“Laivan kalustetoimitus on kooltaan yrityshistorian suurin ja se peittoaa yksittäisenä kauppana (historian) niin Neuvostoliiton kaasukyläkaupat kuin Ikea-toimituksetkin”, toimitusjohtaja Panu Niemi painottaa.
“Virossa toimiva sohvatehtaamme Niemi Sofa OÜ pääsi niin ikään mukaan toimittajaksi tähän uuteen projektiin”, Niemi jatkaa.

Toinen laivatilaus putkeen
Niemen Tehtailta löytyy yli 120 vuoden kokemus kodinkalusteiden ja julkitilakalusteiden valmistuksesta, mutta näiden lisäksi yritys on merkittävä toimija meriteollisuuden parissa.
Aktiivisen asiakastyön ansiosta Niemen Tehtaat sai ensimmäisen laivakalustetilauksensa jo vuonna 2019.
“Projekti oli äärimmäisen tiukka puristus. Se vaati paljon aina tuotesuunnittelusta valmistukseen ja kokoonpanoon asti. Nyt kyseinen laiva seilaa jo Atlantin valtamerellä ja Sastamalassa valmistetut kalusteet palvelevat esimerkiksi yhdysvaltalaisia turisteja”, Niemi kertoo.
Laivaprojekti nosti yrityksen vahvan osaamisen perinteen pintaan. Niemen Tehtaat oli ainoa ensikertalainen kalustetoimittajien joukossa.
“Me uskomme ymmärtävämme asiakkaan haasteet ja teemme kaikkemme, että emme aiheuttaisi niitä lisää vaan ratkaisisimme niitä. Tämä tuntuu enemmän kumppanuudelta kuin perinteiseltä myyjä-ostaja-yhteistyöltä. Arvostamme suuresti asiakkaamme osaamista ja halua kehittää toimintoja yhteiseksi hyväksi.”

Korona pimensi hyvät näkymät
Vuoden 2020 alussa koronakriisi pysäytti risteilyliikenteen hetkessä. Tämä johti väistämättä myös uusien laivojen toimitusaikataulujen lykkäämiseen.
“Koko viime vuosi elettiin epävarmuudessa siitä, koska uudet projektit alkavat”, Niemi muistelee.
Vuodenvaihteessa aikataulut alkoivat vihdoin varmistua. Koko mennyt kevät Niemen Tehtailla valmisteltiin uuden laivan kalustetoimitusta, mutta varsinainen toimitussopimus allekirjoitettiin vasta kesällä.
Haasteet eivät kuitenkaan lopu sopimuksen allekirjoittamiseen vaan siitä ne pikemminkin vasta alkavat. Aikataulut ovat äärimmäisen tiukat eikä myöhästymisiä sallita.
“Asiakkaan koko tuotantoketju perustuu siihen, että tietyn hytin kaikki varusteet, kalusteet mukaan lukien, ovat kokoonpanon alkaessa toimitettuna oikea-aikaisesti linjalle. Tähän haasteeseen meidän on pystyttävä vastaamaan”, Niemi kertoo.
Toimitusjohtajan mukaan laivakalustetilaukset ovat siinä määrin poikkeuksellisia, ettei niitä olisi voinut viedä läpi perinteisin johtamistavoin.
“Vastuunkantajia on noussut henkilökunnasta ilahduttavasti”, Niemi kiittelee omia työntekijöitään.

Henkilöstöä enemmän kuin moniin vuosiin
Laivaprojektit ovat tuoneet lisää työpaikkoja ja henkilöstöä on töissä tällä hetkellä enemmän kuin moniin vuosiin. Niemen mukaan Suomen ja myös Sastamalan seudun täytyy olla kiitollisia entiselle elinkeinoministerille Jan Vapaavuorelle siitä, että Meyerista tuli Turun telakan omistaja.
“Jos hoidamme työmme hyvin ja asiakas on tyytyväinen, vastaavia tilauksia on mahdollista saada myös tulevina vuosina. Mutta se edellyttää kympin suoritusta”, Niemi korostaa.
“Niin pieniä kuin isojakin alihankkijoita toivomme mukaan yhteistyöhön. Myös toiminimiyrittäjät ovat tervetulleita tuotantoon ja kokoonpanoon kuormitushuippua tasaamaan. Meillä on työpaikkoja taas auki. Kannustamme rohkeasti ottamaan yhteyttä.”
Uuden laivan kalustetoimitukset ovat jo alkaneet ja ne saadaan päätökseen vuoden 2022 alussa.
