Nyt meni joulumieli! – “Lapsiperhepaikat on tarkoitettu lapsiperheille, ei 40 vuotta sitten lisääntyneille”

Neljä parkkiruutua katsojasta oikealle on varattu lapsiperheille, ohjeistaa tämä liikennemerkki hypermarketin paikoitusalueella. Kuva: Minna Isotalo.

Nyt meni joulumieli. Etsin torstaina parkkipaikkaa Sastamalan Citymarketin pihalla, ja havaitsin sen, ettei lapsiperheille tarkoitettuja paikkoja kunnioiteta.

Sisäänkäyntiä lähellä olevat, hiukan leveämmät paikat on tarkoitettu lapsiperheille, ei niille, jotka ovat saaneet lapsia 40 vuotta sitten!

Eilenkin seurasin, kuinka äiti kahden pienen lapsensa kanssa etsi paikkaa autolleen näille perheille varattujen ollessa täynnä. Ei ole mukava kävellä kaukaa vaunujen tai turvakaukalon kanssa pitkää matkaa.

Kyllä, kaupat ovat näin joulun alla tupaten täynnä väkeä ja sitä myöten myös parkkipaikat, mutta yritetään edes tämän verran kunnioittaa toisiamme.

Rakasta lähimmäistäsi

  • Mää vaan

    Toinen, ne INVA-paikat on heille keillä on siihen oikeus. Aika usein on autoja ilman tunnusta etulasissa.

Kommentointi ei ole käytössä.