“Huittisille kävi huonosti opemarkkinoilla” – SDP:n valtuutetut tarttuivat opettajien sijaistilanteeseen

SDP:n valtuustoryhmän Aila Hänninen, Aarno Korpela, Lauri Lehtinen, Katja Leino-Murtojärvi ja kuvasta puuttuva Maarit Säilä jättivät yhteisen valtuustoaloitteen koulujen henkilöstöpulan selvittämisestä.

SDP:n valtuustoryhmä jätti maanantaina valtuustoaloitteen henkilöstöpulan selvittämisestä huittislaisissa kouluissa.
Aloitteen lukeneen Katja Leino-Murtojärven mukaan Huittisissa on tällä hetkellä tilanne, jossa opettajana toimii useita henkilöitä, joilla ei ole tähän muodollista pätevyyttä.

“Huittisten juuri hyväksytyn uuden strategian kohdat, joiden mukaan Huittisissa on osaava henkilökunta ja Huittisilla on hyvä työnantajamaine, eivät toteudu. Huittinen mainostaa myös itseään Kuntarekryssä mainoslauseella Hullun hyvä työnantaja”, Leino-Murtojärvi kyseenalaisti.

Valtuustoryhmässä uskotaan, että suurin syy Huittisten tämän hetken heikkoon opettajatilanteeseen on, että Huittinen ei maksa määräaikaisille opettajan sijaisille kesän palkkaa.

Opettajan palkka muodostuu opetusaikana tehdyn työn palkasta, mutta se maksetaan teknisesti joka kuukausi ympäri vuoden.

“Näin siis tehdään vakituisessa virassa olevien kohdalla. Huittinen kuitenkin kiertää koko lukuvuoden sijaisten kohdalla tätä niin, että se jättää työsuhteet tekemättä sijaisille tai määräaikaisissa viroissa oleville opettajille kesän osalta eli jättää osan lukuvuoden työstä ansaitusta palkasta maksamatta.”

Hänen mukaansa Satakunnassa on vain yksi toinen kunta, jossa toimitaan samalla tavalla.

“Tästä palkka-asiasta aiheutuu kesällä melkoinen opettajien kierto, kun Huittisiin valitut sijaiset ilmoittavatkin ihminen toisensa jälkeen, etteivät otakaan vastaan tarjottua sijaisuutta. Tämä johtuu pääasiassa siitä, että lähikunnissa sama opettaja saa ansaitsemansa koko vuoden palkan”, Leino-Murtojärvi totesi.

Tästä seuraa, että sijaiset valitsevat työnantajan, joka maksaa palkan koko vuoden osalta.

“Tänä vuonna näillä ‘opemarkkinoilla’ Huittisille kävi erityisen huonosti ja täällä on nyt monta muodollista pätevyyttä vailla olevaa henkilöä tekemässä opettajan työtä.”

SDP:n valtuustoryhmä vaatii, että asia on selvitettävä ja taattava, että jatkossa huittislaisia lapsia ja nuoria on opettamassa ja kasvattamassa mahdollisimman pätevä henkilöstö.

Valtuuston kokouksesta aiemmin: Huittisten valtuusto palasi kesälomilta normaaliin rytmiin – Osavuosikatsaus ennakoi kuluvasta vuodesta reippaasti plusmerkkistä