
Sastamalan koulutuskuntayhtymän ja Länsi-Pirkanmaan koulutuskuntayhtymän mahdollinen yhdistyminen on tulossa neuvottelupöytiin lähiaikoina.
“Tavoiteaikatauluna on yhdistyä vuoden 2014 alussa”, Saskyn kuntayhtymäjohtaja Antti Lahti sanoo.
Kuntien valtuustoille yhdistyminen halutaan tuoda päätöksentekoon kesäkuun loppuun mennessä.
“Meillä on jo vuodesta 2006 alkaen ollut Länsi-Pirkanmaan kanssa tiivis yhteistyömalli”, Lahti kertoo lähestymisen taustoista.
Länsi-Pirkanmaan koulutuskuntayhtymän toimipisteet sijaitsevat Hämeenkyrössä, Ikaalisissa, Parkanossa ja Kihniössä. Saskyn oppilaitokset ovat Huittisissa, Kokemäellä, Mänttä-Vilppulassa ja Sastamalassa.
Sastamalasta neuvotteluissa on Saskyn lisäksi mukana kaupungin edustus. Kaupunginhalitus onkin ensi maanantaina nimeämässä kaupunginjohtaja Paavo Sallin tähän tehtävään.
Kuntayhtymäjohtaja Antti Lahden lisäksi Saskyn edustajina neuvotteluissa ovat yhtymähallituksen puheenjohtaja ja yhtymävaltuuston puheenjohtaja, jotka valitaan 21. helmikuuta.
Taitaisi olla paljon parempi että Antti Lahti menisi neuvottelupöytään ilman kaupungin edustajaa… Jos tulosta halutaan.
ja kenen etua?