LP-Vampula kerrytti pisteitä, kausi alkanut erinomaisesti

LP Kangasala - LP-Vampula, 7.10.2026
LP-Vampulan pelaajilla oli aihetta iloon. Kuva: Antti Kaskinen.

Naisten Mestaruusliigassa LP-Vampula kartutti pistepottia päihittämällä LP Kangasalan. Vieraat olivat vahvempia 2-3 (25-22, 23-25, 25-21, 19-25, 11-15).

Ensimmäinen erä oli kotijoukkueelta vahvaa esitystä. Toisessa erässä LP-Vampula pääsi paremmin kiinni peliin ja kolmas näytti jo sujuvan suunnitelmien mukaan, mutta LP Kangasala vei sen lopulta nimiinsä. Neljäs erä oli vieraiden hallintaa ja ratkaiseva viides sujui mallikkaasti.

“Alussa oli vastaanoton kanssa haasteita ja puolustuspelimme oli ensin kankeaa, mutta parani loppua kohti”, sanoi LP-Vampulan toiminnanjohtaja Timo Talvitie. “Tulos on varsin maukas”, hän luonnehti tyytyväisenä.

LP Kangasalan kotikentältä LP-Vampula on viimeksi hakenut voiton vuoden 2024 keväällä. Joukkueen kausi on alkanut erinomaisesti, kun kahdesta ottelusta on koossa viisi sarjapistettä.

Seuraavaksi LP-Vampula kohtaa PuMa Helsingin vieraissa sunnuntaina kello 17.

Tilasto

Jätä kommentti