Pizzeria-ampujalle kunniamerkkiä ehdottanut kunnanvaltuutettu pahoitteli aiheuttamaansa harmia

Köyliön kunnanvaltuutettu Tommi Rautio pahoitteli kunnalle aiheuttamaansa harmia maanantaina valtuuston kokouksessa. Valtuusto piti Rautiolle julkisen puhuttelun, jossa kerrattiin, miten kunnanvaltuutetun tulee toimia. “Valtuutettu ei voi toimia täysin yksityishenkilönä. Joskin hänellä on myös mielipiteenvapaus”, Köyliön hallintojohtaja Reijo Siltala kertaa julkisen puhuttelun sisältöä. Hänen mukaansa aihetta käsiteltiin valtuuston kokouksessa yleisesti ja melko lyhyesti. Valtuutetut harmittelivat myös kunnan saamaa negatiivista näkyvyyttä. “Korostamme, että Raution näkemys ei ole Köyliön tai valtuuston kanta”, Siltala huomauttaa.

Rautio aiheutti viime viikolla kohua Facebook-kommentillaan, jossa ehdotti kunniamerkin antamista Oulun pizzeria-ampujalle. Esitettyyn kritiikkiin Rautio vastasi, että sota on jo käynnissä ja sodassa jaetaan kunniamerkkejä. Pizzeria-ammuskelussa kuoli maahanmuuttajataustainen mies.

Räikeät kommentit johtivat Raution hyllyttämiseen Perussuomalaisten Köyliön paikallisyhdistyksestä. Valtuutettu ei saa toistaiseksi osallistua paikallisosaston toimintaan. Rautio on mahdollista erottaa puolueesta, mutta valtuustosta erottamiseen vaadittaisiin vähintään puolen vuoden rikostuomio tai väärinkäytös. Satakunnan poliisi on aloittanut Raution kommentteja koskevan esitutkinnan. Poliisi epäilee Rautiota kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.