
Huittisten tavoitteena on muodostaa vähintään 20 000 asukkaan uusi kaupunki Kaakkois-Satakuntaan. Huittinen mielii kokonaisuuteen mukaan maakuntarajan takaa naapuriansa Punkalaidunta.
”Tällöin pystyttäisiin pitämään, valtion linjausten mukaisesti, sote-lähipalvelujen järjestämisoikeus omissa käsissä. Koska valtio asetti kuntarakenneselvityksessä Huittisten, Kokemäen, Säkylän, Köyliön ja Punkalaitumen samaan selvitysalueeseen, haluamme neuvotella juuri näiden kuntien kanssa heidän tavoitteistaan kuntarakenneuudistuksen suhteen ja tahtotilasta liittyä yhteiseen selvitysalueeseen”, perustelee Huittisten kaupunginjohtaja Jyrki Peltomaa.
Kansanedustaja, Punkalaitumen valtuuston ensimmäinen varapuheenjohtaja ja valtuuston Perussuomalaisten ryhmäpuheenjohtaja Martti Mölsä ei kääntäisi kunnan kelkkaa vuosien jälkeen uudestaan Satakunnan suuntaan.
”Kuten kuntarakennelaissa lukee, kunnan tulee yhdessä muiden kuntien kanssa selvittää lain neljännessä pykälässä säädetyt kuntajaon muuttamisen edellytykset, mutta mitään kuntakarttaa laki ei sisällä, eikä laissa määritellä, minkä kunnan tai kuntien kanssa Punkalaitumen tulee selvitys tehdä.”
”Nyt lakia on lähdetty tulkitsemaan Huittisissa hieman omaan pussiin, niin että Punkalaidun olisi heidän etupiiriään. Näin ei ole.”
Mölsän mielestä Huittinen myöhästyi pahasti, kun PARAS-lakia laitetiin toimeksi.
”Nyt on tullut hätä käteen. Punkalaidun toimi silloisen lain mukaisesti ja järjesti sote-palvelut yhdessä Sastamalan kanssa ensin kuntayhtymän ja myöhemmin sopimuskuntamallin pohjalta. Punkalaitumella on asiat kunnossa.”
Punkalaitumen valtuuston Vasemmistoliiton ryhmäpuheenjohtaja Jouko Mäkelä toivoo, että Huittinen Punkalaitumen tavoin suuntautuisi tiiviimpään yhteistyöhön Sastamalan kanssa.
”Siitä hyötyisivät kaikki alueen kunnat, ja kunnilla olisi paremmat mahdollisuudet estää palvelujen keskittymistä Poriin ja Tampereelle”, hän uskoo.
”Sosiaali- ja terveyspalvelut ovat kuitenkin ratkaiseva asia tässä paketissa. Meillä edetään suunnitelman mukaan siten, että valtuustossa asia käsitellään 11. marraskuuta, mikä tarkoittaa hallituskäsittelyä 21. lokakuuta. Toki nyt syksyllä kuntarakennelain mukaisesti annamme ministeriölle mahdollisen neuvottelukumppanin nimen”, kertoo Punkalaitumen kunnanjohtaja Lauri Inna.
Lue lisää Alueviestistä 25.9.








Tänne vaan persaukiseen Sastamalaan ja pistetään sitten hammashoitolat ja terkkarit kiinni Punkalaitumelta.
Punkalaidun ei kuntaliitoksia tarvitse.
Punkalaidun pyllisti, eikä edes housut revennyt.
Oli hyväks tikattu.
Uskooko joku oikeesti että Sastamalan Punkalaitumella palvelut säilyy? Heh heh. Mutta on se hienoa olla Pirkanmaalla.
Kyllä persut on jälleen oikeessa Pirkamaa ainoa järkevä suunta, Satakunta sen jatkaa taantumusta !
Punkalaitumella voi olla asiat kunnossa mutta Saastalamassa ne eivät ole. Persaukista sakkia! Ette kai te luule että Saastalaman syrjäkylänä Punkalaitumella olisi yhtään palvelua jäljellä, nytkin ne lopettaa kaikki hammashoitolat paitsi Vammalan ja terveyskeskukset kans. Vammalaan ne vaan haluaa kaiken keskittää!
Punkalaitumen kunnan viime vuoden tilinpäätös oli 623 000 euroa alijäämäinen. Tälle vuodelle on arvioitu 900 000 euron alijäämä. Kohta Punkalaidun on siis kriisikuntana valtion holhouksessa kuten Lavia, vaikka veronprosentin korotuksella yritetäänkin tekohengittää taloutta. Punkalaitumen kunta hakee tälle vuodelle harkinnanvaraista valtionosuuden korotusta.
Haluavatko punkalaitumelaiset olla Pirkanmaan ytimessä vai Satakunnan viimeinen perämetsä? Siitä on kysymys, itsenäisyys on haihattelua.
Kuulukaa vaikka takahikiänmaakuntaan, mutta älkää nyt helvetissä lähtekö Sastamalan kelkkaan. Sastamalan kyytiin lähteminen on varsinainen valse triste ja siinä Punkalaidunta vietäisiin kuin pässiä narussa, joka se kyllä onkin jos Sastaamalaan liittyy.
Sastamalan väkiluku on tänä vuonna vähentynyt yli 200:lla joten se siitä valovoimaisuudesta.
Lauttakylässä ei ole eloa senkään vertaa… Huittisen väkiluku on pienentynyt liki sadalla vaikka on reilusti yli puolet pienempi.
Punkalaitumella on ratkaisevaa jatkon kannalta tulevatko palvelut Tampere- vai Pori-vetoisesti.
Kaikki erikoispalvelut niin sairaanhoidossa, päivystyksissä kuin muissakin julkisen puolen palveluissa tulevat koko maassa menemään maakuntakeskuksiin.
Nyt jo Huittisista ovat päivytystykset loppuneet kokonaan klo 8-16 ulkopuolisina aikoina. Ambulanssi vie Poriin. Tämä on myös Punkalaitumen kohtalo, jos Huittisten suuntaan siirrytään.
Vammalassa toivottavasti säilyy 24 h päivystys mahdollisimman pitkään. Jos pakolla loppuu, sitten suunta on Tampere. Tämä ainakin punkalaitumelaisille huomattavasti parempi ja turvallisempi kuin Pori, josta kriittisemmät tapaukset edelleen siirretään Turkuun. Tulee turhan pitkä kierros.
Punkalaitumen keskustasta myös suoraan matka Tampereelle selvästi lyhyempi kuin Poriin.
Vuoden 2014 alusta kuntalaiset voivat hakeutua erikoissairaanhoitoon haluamaansa suuntaan, kunta ei sitä voi sitten enää määrätä. Ihmisille tulee oma valinnanvapaus.
Vapaa valinta on tosiasiassa aika teoreettinen asia silloin, kun viedään pillit vinkuen keskussairaalatason hoitoa tarvitsevassa tilanteessa. Silloin ei välttämättä ole enää itse sanomassa mihin ajetaan. Huittinen on joka tapauksessa osa Satakunnan sairaanhoitopiiriä tai myöhemmin jollakin muulla nimellä olevaa Satakunnan alueen erikoissairaanhoitoaluetta, joten suunta on väistämättä Pori, kun ambulanssilla mennään.
Ajetaan minne ajetaan, mutta Sastamalan/Tampereen suuntaan minä en mene jos ja kun joskus sairaanhoitoa julkisella puolella tarvitsen. Kuka kumma sinne MRSA:n sikiämispaikkaan haluaa, kun ongelmia on siinä vaiheessa jo muutenkin ihan riittävästi.
Tampereen yliopistollinen sairaala edustaa valtakunnallista kärkeä valmiuksiltaan heti Helsingin jälkeen. Turku on tietysti toinen hyvä suunta.
En ole vielä tavannut punkalaitumelaista, joka haluaisi mennä Poriin sairaalaan.
Satakunnan puolelta sairaanhoitopalvelussa ei ole Punkalaitumelle mitään tarjottavaa. Huittinen perustason terveyskeskusellaan on kaukana Vammalan ja Loimaan aluesairaaloiden palvelutasoista. Seuraava paikka on Pori, joka sekin alempitasoinen kuin Tampere ja Turku.
Sanoja on helppo laittaa peräjälkeen, perustele väittämäsi selkeillä tarkistettavissa olevilla tilastoilla ja muilla faktoilla ja laita samalla lähdeviitteet näkyviin, niin että me muutkin voimme varmistua asiasta. Muussa tapauksessa lopeta tuo mantrasi jauhaminen.
Niimpä. Voit samalla tutustua esim Satakunnan Keskussairaalan sydänyksikköön. Satakunnan keskussairaalassa tehty kardiologinen työ sai juuri v. 2012 merkittävän valtakunnallisen tunnustuksen sepelvaltimotaudin modernin hoidon kehittämisestä rutiiniksi yliopistosairaaloiden lisäksi myös keskussairaaloissa.
Tulee vuosi 2014 ja jokainen asukas valtakunnassa kuntarajoista riippumatta voi valita terveyskeskuksen ja sairaalan mistä palvelunsa haluaa.
Vammalan aluesairaalan tulevaisuus näyttää todella synkältä ja tulee sulkemaan ovensa poistuen valikoimasta.Synnytysten loppuminen näyttää suuntaa.
Sairaala-asioilla ratsastaa enää paikalliset poliitikot.
Heidänkin olisi aika paneutua todellisten aluetta kehittävien asioiden hoitoon.mutta oma-etu vaalipiiri- ja muussa aluejaossa saa järjen sumenemaan.
vakavaa asiaa, mutta ei ehkä nyt enää Beetlehemiin….
synnyttiin sitä ennenkin
Satakunnan keskussairaala on sydänyksikön lisäksi muutamissa muissakin hoidoissa tutkitusti valtakunnan kärkeä.
Synnytyksissäkin Pori tulee sastamalalaisille todelliseksi vaihtoehdoksi.
Huittisten suunnan kannattajat vaativat näyttöjä miksi Vammmala ja Tampere parempia kuin Huittinen ja Pori. Eiköhän ole aiheellista kääntää kysymys niin, että mihin perustuu se, että Huittisten terveyskeskus ja Porin sairaala olisivat parempi vaihtoehto Punkalaitumelle kuin Vammala ja Tampere. Perusteeksi ei riitä, että reilut puolet Punkalaitumesta kuului Huittisiin ennen vuotta 1639.
Aloitettaisiinko nyt vaikka siitä, että Vammalassa ei kohta ole mitään lasareettia. Ja sitten jos unohdettaisiin nämä sairaala-asiat, koska niillä ei ole mitään merkitystä muutaman kuukauden kuluttua, kuten joku jo aiemmin kirjoittikin.
Olennaista on se, että Sastamalalla on perse auki kuin tuuran putki ja se koittaa tilkitä talousvajettaan kaikin mahdollisin keinoin. Palvelut ovat tässä pitäjässä katoava luonnonvara. Mikäli joku kunta liittyy Sastamalaan, niin sama leikkuukirves vie palvelut liittyneestä kunnasta. No jokainen taaplaa tavallaan, mutta varoitettu on tästä autuudesta.
Sastamala on siis täysin loppu.Satonen ei ole kykenyt mihinkään ja näin palvelut häviävät.
Muutaman kuntaliitoksen hän sai aikaan.
Kyllä nämä nakkikioskiyrittäjät ovat ihan pystyvää väkeä. Ajatelkaapa vaikka mitä kollega Juhantalo on saanut Kankaanpäässä aikaiseksi: torin laidalta eduskuntaan ja runsain mitoin tuottoisia hankkeita erinomaisen verkostoitumisen ansiosta. Eihän tuo ihan Berlusconia vielä päihitä, mutta ahkeraa toimintaa yhteisen hyvän eteen kuitenkin.
Huittisista taisivat rahat loppua jo terkkarinkin ylläpidosta. Viikonloppuna ei lainkaan lääkärin vastaanottoa eikä iltaisin minään päivänä neljän jälkeen. Jonkun lehtijutun mukaan terkkarissa 1,5 lääkäriä. Ei oikein vakuuta 10000 asukkaan paikkakunnan palveluiksi.