Eurot puhuvat Lavian Poriin

"Kriisikuntaneuvottelut valtiovallan kanssa päättyivät siihen, että Lavian on kannattavinta liittyä Poriin" kertoo Lavian kunnanjohtaja Pekka Heinonen.

Jos Lavia liittyy Poriin, valtiovallalta heruu liitoksesta 4 miljoonan euron porkkanarahat. Jos kriisikunta Lavia päätettäisiin liittää Kankaanpäähän, porkkanaraha olisi puolet vähemmän, eli 2 miljoonaa euroa.

”Eurot puhuvat. Sitä paitsi Porilla on Kankaanpäätä enemmän kantokykyä ottaa Lavia vastaan. Enkä halua, että Lavian takia nyt jo miljoonavelkaisesta Kankaanpäästä puolestaan tulevaisuudessa tulisi kriisikunta”, sanoo Lavian kunnanjohtaja Pekka Heinonen.

Lavia sai päätökseen valtion edellyttämät kriisikuntaneuvottelut. Niitä edellytettiin, kuten jo vuonna 2010, syystä, että kunnan rahat eivät riitä kunnille asetettujen lakisääteisten palveluiden järjestämiseen asukkaille.

Nopeimmillaan liitos Poriin tapahtuu vuoden 2015 alusta. Lavian kunnanhallitus käsittelee liitosasiaa 21. lokakuuta ja kunnanvaltuusto 28. lokakuuta.

”Mahdotonta ei ole, että joudutaan käyttämään äärimmäistä pakkoliitoskeinoa ja valtio kävelee päätöksessä kunnanvaltuuston yli. Uskon kuitenkin, että pääsemme kaikkia osapuolia tyydyttävään ratkaisuun ilman pakkokeinoja, eikä Poriakaan tarvitse pakottaa ottamaan Laviaa hoteisiinsa”, Heinonen ennakoi.

Lavian valtuusto päätti vasta muutama kuukausi sitten siirtää perusterveydenhoitonsa Pohjois-Satakunnan peruspalvelukuntayhtymään. Kuntaliitos Poriin ei Heinosen mukaan vaikuta niihin neuvotteluihin.

Lue aiheesta lisää Alueviestistä 9.10.

  • Nimetön

    Mukavaa porilaisena lukea että porista kerjäläinen hyötyy enemmän, tosi kiva maksaa tuollaista hyyryläistä jatkossa.

  • Nimetön

    Jos nyt oikein tulkitsen, niin nämä puheet pakkoliitoksesta ovat Heinosen lanseeraamia tehokeinoja?

  • Nimetön

    En tiedä mitkä Heinosen motiivit kun ajaa Laviaa Poriin.Mielestäni Lavian edut ja
    ymmärrys maaseutua kohtaan olisi parempi Kankaanpäässä.
    Mutta saavathan virkojenhaltiat Porista paremmat paikat kun kankaanpäästä.

  • Sastamala kutsuu

    mielenkiintoinen kuvio, luultavasti korotetuilla valtionosuuksilla Lavia liitetään Sastamalaan…

  • Nimetön

    Kyllä Lavian suunta on Kankaanpää. Puhuu Pekka Heinonen mitä vaan, kunnajohtajat ei ole ennenkään linjailleet mitään.

    • Nimetön

      Miksi sitten Lavian jätevedet tulevaisuudessa kulkevat Sastamalan verkoston kautta, eikä Kankaanpäähän? Kuinka juuri Laviasta tuli uusi kaupunginjohtaja Sastamalaan?

      Ei, Sastamala ei huoli Laviaa, ellei kuntaliitoksen jälkeistä viiden vuoden irtisanomissuojaa pureta, tai Lavia aloita pian YT-neuvotteluja väen vähentämiseksi ennakolta.

      Ai niin, Heinonenhan jo lupasi YT:t…

      • bullshit

        Laviasta ei ole jätevedet menossa Sastamalaan, mistä evankeliumista tuon ammensit? Tuntuvat Sastamalassa ymmärtävän muuton Lavialaisen osaamisen perään…

  • PoSa maksaa

    Porilla on maksukykyä pitää Lavian pyörät pyörimässä, sastamalan ja Kankaanpään näytöt on annettu..

    posa maksaa…

  • Nimetön

    Nyt tuli pakkoliitoksille vastajytky. Persujen Timo Soini erottaa kansanedustajansa. Lähtikö siitä persujen luisu, kun natsitervehdys paljasti puolueen puljun.

  • Nimetön

    Laviassa eivät kaikki viranhaltijat tunnu tietävän mikä heidän roolinsa pitäisi olla

Kommentointi ei ole käytössä.