Uusi hakkeella toimiva kattilalaitos vihittiin käyttöön maanantaina Advenin lämpölaitoksella Sastamalassa. Vanhan kattilalaitoksen ja raaka-ainevaraston väliin rakennetun laitoksen teho on 9,5 megawattia. Vanhan, vuonna 2000, rakennetun laitoksen teho on 15 megawattia.
”Investointi lisää reippaasti hakkeen käyttöä laitoksella. Lisäksi laitos varmistaa, että huipputehojen aikaan öljyä joudutaan käyttämään entistä vähemmän”, kertoo Advenin asiakkuusjohtaja Heikki Aarrejoki.
Laitos vihittiin käyttöön perinteisesti nauhan leikkauksella. Sen tekivät yhtiön toimitusjohtaja Matti Viljo ja kansanedustaja Arto Satonen.
”Tämä on paikallisesti ja valtakunnallisesti merkittävä asia. Tällaiset laitokset vähentävät kalliin tuontiöljyn tarvetta ja lisäävät energiaomavaraisuutta. Paikallisesti kaukolämpö on kilpailuvaltti”, Satonen toteaa.

Vaan pakkasia odotellaan
Hieno homma!!!!
Voitais vaikka porukalla HONOTTAA reippaasti, kyllä se honottaminen käy vaikka sakset kädessä!
http://www.dtm.fi