Eduskunta nimesi täysistunnossaan valiokuntien ja kansliatoimikunnan jäsenet.
Yhteensä viidessä valiokunnassa vaikuttaa varsinaisena jäsenenä sastamalalainen kansanedustaja.
Pertti Hakanen (kesk.) valittiin jäseneksi talousvaliokuntaan ja perustuslakivaliokuntaan. Lisäksi hän on suuren valiokunnan varajäsen.
Ilmari Nurminen (sd.) nimettiin jäseneksi ulkoasiainvaliokuntaan ja ympäristövaliokuntaan sekä varajäseneksi lakivaliokuntaan.
Arto Satonen (kok.) on liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen sekä ulkoasiainvaliokunnan varajäsen.
Punkalaitumelainen Martti Mölsä (ps.) on hallintovaliokunnan jäsen ja ympäristövaliokunnan varajäsen.
Lopulliset toimielinvalinnat tehdään hallituksen muodostamisen jälkeen.
Valiokunnilla merkittävä rooli
- – Jäseninä kansanedustajia, muttei ministereitä
- – Eduskunnan täysistunto lähettää lakiesitykset valiokuntaan, joka kuulee asiantuntijoita, keskustelee ja laatii mietinnön
- – Käytännössä varsinainen lainsäädäntötyö tapahtuu valiokunnissa
- – Yleensä lait hyväksytään valiokunnan mietinnön muotoilun mukaisina
- – Valiokunnat käsittelevät myös valtioneuvoston selontekoja ja eri toimielinten kertomuksia








Pertti Hakanen nimitettiin parhainmille paikoille.
Hah, just. En viitsi edes kommentoida.
Hakasella(kepu) on vankka kokemus talousasioiden hoitamattomuudesta.
Mitä köyhä Mouhijärveltä voittaa puukottamalla. Asia on tiedossa. Miksi jatkaa selvää asiaa. Vielä mitä voitat?
Kepulla olis kokemusta talousasioista… Kaikkonen ja Juhantalon edellä
….. ja Hakanen perässä!!
On ihmiset kateellisia, huh…
Hakanen talousvaliokuntaan? Raha-asioita oppimaan?? Ei kai vaan päättämään???
Miljardi on sentään aika paljon isompi kuin miljoona.
eiköhän kyse oo ihan normaalista menettelytavasta että uudet kansanedustajat pistetään sinne missä he vähiten mitään voisivat saada aikaan. Nurminen halusi sote-lautakuntaan, ei päässeyt. Hakanen halusi maa- ja mettätalousvaliokuntaan, ei päässyt. Molemmat ilmoittivat ennen vaaleja ihan selkeästi minne haluavat. Nyt molemmat ovat mahd. kaukana “omalta tontiltaan”. Hakaselle nimitys talousvaliokuntaan on kaiken lisäksi ivallista. Ei lyötyä saisi enään lyödä.
Huom!
Valiokuntanimitykset laitetaan uusiksi kunhan on katsottu kenestä ministereitä.