Vanhusneuvostolta aloite laboriopalveluista Äetsän terveysasemalle

Sastamalan vanhusneuvosto on esittänyt sosiaali- ja terveyslautakunnalle, että Äetsän terveysasemalla aloitettaisiin laboratoriopalvelujen tarjoaminen 1-2 kertaa viikossa.

Laboratoriopalveluja on nyt neljässä toimipisteessä. Vammalassa niitä tarjotaan joka arkipäivä sekä Mouhijärvellä, Kiikoisissa ja Suodenniemellä harvemmin. Nykyiset laboratoriot on toiminnaltaan mitoitettu mahdollisimman tehokkaiksi.

Uuden laboratoriopisteen perustamista on selvitetty. Siitä aiheutuvia kustannuksia luonnehditaan merkittäviksi. Ne muodostuisivat muun muassa kalustosta, laitteista ja tietoliikenneyhteyksistä. Lisäksi käytännössä pitäisi palkata kokoaikainen työntekijä, mikä aiheuttaisi sivukuluineen vuodessa noin 45 000 euron kustannuspaineen.

Yhteistoiminta-alueen sosiaali- ja terveyslautakunta päättää vanhusneuvostolle annettavasta vastauksesta keskiviikkona. Viranhaltijaesitys on, ettei laboratoriopalvelujen laajentaminen Äetsän terveysasemalle ole taloudellisesti ja toiminnallisesti tarkoituksenmukaista.

  • Nimetön

    Äetsästä on hyvät tieyhteydet ja lyhyehkö matka Vammalaan. Vammalan hyvä labra riittää.

    • Nimetön

      Juu. ja jos sairastava on iäkäs, kunto on huono, ja / tai ajo-oikeus on jo evätty. On se niin helppoa matkustaa “loistavien julkisten yhteyksien” pelittäessä…

  • Nimetön

    Että sillä tavalla. Taksilla kulkemista sitten vaan ja piilosairauskustannuksia kelataksin kalliiseen yrityspalvelunumeroon soittamisesta. Puhelinkulujen muodossa, kun on pakko tilata kelataksi sekä tietenkin lisäksi matkaomavastuiden huomattavaa korottamista, joka kohdistuu näille sivukulmalla asuville terveyspalveluiden tarvitsijoille. Sairauden varalta täytyis osata asuinpaikkansa valita tarkalleen !
    Miksi muuten ei laboratorio Vammalassa voi toimia ympäri viikon, maksaa sekin, kun koneet seisoo käyttämättä viikonlopun?

  • Nimetön

    Siinäpä se hyvä aloite ammutaan alas.Kyllä kuluja keksitään vaikka mitä.Kyseessä kuitenkin lähes 5000 tuhannen asukkaan taajama.
    Nyt näyttää vahvasti siltä että Äetsän palvelut lopetetaan ja keskitetään Vammalaan.
    Lääkäritoimintahan sieltä jo siirrettiin Vammalaan lääkäripulaan vedoten.
    TOSI SURULLINEN ASIA ETTÄ LAPORATIOPALVELUJA (MM) MAREVA
    EI VOIDA MUKA ÄETSÄÄN SAADA.
    SE ASIA ON TAHDOSTA KIINNI.

    • Nimetön

      Voi olla yli -onnellinen, jos ei tarvitse elinikäistä avioliittoa sairaanhoitolaitoksen kanssa, eikä koskaan sairasta.

Kommentointi ei ole käytössä.