
Punkalaitumelainen kansanedustaja Martti Mölsä lähtee Perussuomalaisten puoluekokoukseen Turkuun rauhallisin mielin.
Timo Soinia käy lauantaina haastamaan vain oululainen pienyrittäjä Raimo Rautiola, joka haluaa Suomen itsenäisyysloikalla pois EU:sta.
Mölsä epäilee, ettei puoluekokouksessa haastajasta huolimatta nähdä suurta draamaa. Kentällä kun ei ole havaittavissa sen suuntaisia merkkejä. Puheet perussuomalaisten jakautumisesta kahteen leiriin ovat vain median kotkotusta.
“Olemme EU-kriittinen puolue, ja on puolueen etu, että näitä kriittisimpiä äänenpainoja pidetään esillä. Sama pätee maahanmuuttopolitiikkaan.”
Käytännössä istuvan puheenjohtajan jatko puolueen peräsimessä lienee läpihuutojuttu. Soini on jaksanut ohjata joukkojaan liki 18 vuotta.
“Se on ollut pitkä pesti. Uskon, että Soini luopuu itse puheenjohtajuudesta, kun sen aika on.”
Ja perussuomalaisilla on tulevaisuutta myös Soinin jälkeen, Mölsä tietää.
Jos kokouspaikkana toimivan Logomon seinien sisällä sanansäilä heiluu sopuisasti yhteisymmärryksen hengessä, Turun torilta ei ideologista liimaa puolueväelle todennäköisesti löydy. Meillä on unelma – monikulttuurisuuden puolesta kantaa ottava mielenosoitus järjestetään kaupungissa samaan aikaan perussuomalaisten puoluekokouksen kanssa. Sattumasta tuskin on kysymys.
“Suomi on hieno, demokraattinen maa, jossa saamme nauttia sanan- ja ilmaisunvapaudesta. Mielenosoitus lisää varmasti myös kokouksemme medianäkyvyyttä”, edustaja Mölsä hymähtää.
Vaikka poliitikko-Mölsä on sanojaan harkitseva ja mieleltään tyyni, joskus hän sentään ärsyyntyy. Raja tuli vastaan, kun kohu puoluetoveri Olli Immosen Facebook-kirjoittelun ympärillä ei ottanut laantuakseen.
“Immonen käytti poliittisesti epäkorrektia, yliampuvaa kieltä, mikä ei ole hyvä asia. Hänen sanomansa ydin on kuitenkin linjassa puolueohjelmamme kanssa. Suomen tulee irtaantua ajatuksesta, että monikulttuurisuus on ideologiana jotakin tavoiteltavaa. Tämän allekirjoitan.”
Immonen maalaili visioitaan turhan lyyrisesti, mutta kovilla kierroksilla kävi myös media, Mölsä kritisoi.








Media käy kierroksilla niin kauan, kunnes Soini ottaa päänsä puskasta ja pesee Immosen järjestämän sotkun.
Persut on sorrettu vähemmistö, joka konfliktin pelossa perui omat torikekkerinsä. Suojeltiinko omia vai muita, pelastettiinko Soini enemmiltä sotkuilta?
Tänään uutisoitiin uudesta Fennovoiman ydinvoimalapäätöksestä. Se siis rakennetaan. Nyt on punavihreillä uusi raivon aihe. Mielenosoituksia vaan toreille. Unohtuu pikkuhiljaa kohkotus Immosen ympärillä. Toimittajatkin syöksyvät kaluamaan samaa luuta.
Nyt on Li Anderssonilla ja Arhinmäellä valinnan vaikeus. Pitäisi valita mielenosoituksen aihe: Rasismin vastustaminen vai uusi ydinvoimala. Hemmetin ydinvoimala, kun tuli siihen kesken kaiken hyvän mielenosoituksen suunnittelua. No rähistään jotain varmuuden vuoksi. Ollaan vastaan – jotakin vaan.
Juu. Paavo Arhinmäellä on kokemusta anarkistien mellakassa mukana olosta. Niin ja Erkki Tuomiojankin nuorena miehenä jossain mielenosoituksessa vähän mitteli poliisien kanssa. Olen nähnyt TV:ssa aiheesta kuvamateriaalia.
Poliittista radikalisoitumista, hyvä hyvä. Vihervasemmistolla kiireiset ajat. Ei muut puolueet niin viitsikään riehua. Ja lehdistö kiittää. Ihan tulee jännäkakka housuun.
Pyyntö Mölsälle, nyt kun tämä vallassa oleva porvarihallitus on valinnut laman maksumiehiksi palkansaajat, työttömät, eläkkeensaajat, sairaat ja kaiken vähätuloisemmat.
Tutkimuksen mukaan tämän hallituksen toimet tulevat lisäämään köyhien määrää huomattavasti Suomessa.
Pyydän ,että tekisitte kaikkenne Perussuomalaisten puoluekokouksessa ,
jotta teidän ministerinne ei hyväksyisi tätä hallituksen kyykytysohjelmaa.
Huono selitys on, ettei me, mutta kun toi Kokoomus ja Kepu tekevät päätökset.
Nim, Erittäin pienituloinen.
Edellinen kirjoittaja (8:34) on oikeilla linjoilla. Jos persut ovat omien lupaustensa takana, he ilman muuta vaativat porvarihallitusta luopumaan palkansaajien kiristyksestä sekä lapsilisien alentamisesta ja opiskelijoiden, työttömien ja eläkeläisten elämän kurjistamisesta. Mikäli kokoomus ja kepu eivät tätä hyväksy, ollakseen vastuullisia persut lähtevät hallituksesta. Muussa tapauksessa he osoittautuvat takinkääntäjiksi.
Pitkä ja kivinen on ollut Soinin tie hallitukseen. Raskas on ministerinsalkku ja raskaammaksi käy. Kiittääkö kansa kepun ja kokoomuksen kanssa veljeilystä? Toisaalta, marttyyriys kirkastaa. Ottaa persua kansanmiestä ihan sydämestä kun joutuu köyhiä kyykyttämään. Ja sekös virsi kansaan puree.
Vennamo sen jo aikanaan osasi persujen syntymäkodissa SMP:ssä: Kiersi maakuntia lupaillen siltoja, teitä ja muuta hyvää ja kannatus nousi. Kun mikään näistä katteettomista lupauksista ei toteutunut, Vennamo lähti uudelle kierrokselle, ja nosti kansan vihaa: “herrat ei antaneet köyhälle kansalle siltaa/tietä/muuta”. Ja taas kannatus nousi. Peruskansaa on helppo huijata edelleen.
Hyvin veistelet 21.43 Veikon opit on muistissa juu.
Seteliselkärankaisten festivaalit alkavat lauantaina! Siitä iloitkaamme me maksumiehet ja -naiset. Oma irmelimmekin siellä meitä on edustamassa!
Halleluja!