Fortaco palkkaamassa lisää väkeä, luvassa jopa 60 työpaikkaa Sastamalaan

Pertti Hakanen (kesk), Arto Satonen (kok), Sastamalan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Ulla Yli-Hongisto ja Martti Mölsä (ps) Fortacon Arto Aron informoitavina Patrian teollisuusalueella.
Vasemmalta: Pertti Hakanen (kesk), Arto Satonen (kok), Sastamalan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Ulla Yli-Hongisto ja Martti Mölsä (ps) viihtyivät Fortacon Arto Aron informoitavina Patrian teollisuusalueella torstaina. Samalla reissulla tutustuttiin Nammo Lapua Oy:n ammustuotantoon.

Pirkanmaan kansanedustajat saivat Sastamalaan suuntautuneella kesäretkellään pureskeltavakseen myönteisen yritysuutisen. Fortacon Sastamalan yksikön johtaja Arto Aro kertoi yhtiön palkkaavan loppuvuoden aikana jopa 60 työntekijää lisää Sastamalaan.

“Rekrytoimme juuri 30 työntekijää, mutta tämä ei riitä. Näyttää siltä, että paikkakunnalla valmistetaan Linkkerille ensi vuonna useita kymmeniä sähköbusseja. Uusista rekrytoitavista 5 – 6 on toimihenkilöitä ja loput palkataan tuotantoon.”

Jos Aron ennuste toteutuu, nousee Fortacon Sastamalan yksikön työntekijämäärä kuluvan vuoden aikana 200:aan.

“Ensimmäiset, Helsingin kaupunkiliikenteeseen tulevat sähköbussit valmistuvat tässä hallissa tammi-helmikuussa 2016”, esitteli Aro Patrian teollisuusalueella sijaitsevia tuotantotiloja.

Arolla riittää uskoa sähköbussien menekkiin. Kysyntää voi parhaimmillaan olla Suomen suurten kaupunkien lisäksi muualle Eurooppaan.

“Kuinka paljon busseja täällä voidaan tehdä? Miten pitkä toimintasäde niillä on? Onko tässä joku tekninen evoluutio tapahtunut, kun aiemmin ongelmana on ollut se, ettei niiden latinki kestä koko päivää”, kansanedustajien joukosta kyseltiin.

“Näissä tiloissa tuotantokapasiteetti on nyt 70 bussia vuodessa, mutta tarvittaessa sitä voidaan nostaa 200:aan. Linkkerin kalustoa voi pikaladata esimerkiksi linjan päätepysäkeillä, ja varsinainen akkujen syvälautaus tapahtuu yön aikana, joten latingin pitäisi riittää hyvin kaupunkiliikenteeseen”, Aro selvitti.

Pirkanmaan työttömyysprosentti oli kesäkuussa jo Kainuun tasoa, 15,7 prosenttia. Teollisuudesta on kadonnut valitettavan paljon työpaikkoja, siksi Sastamalan uutiset otettiin kansanedustajien keskuudessa suurella ilolla vastaan.

“Sastamalalla pyyhkii nyt hyvin. Vaneritehdas pyörii täydellä teholla, ja töitä tehdään kolmessa vuorossa. Pk-sektorikin osoittaa piristymisen merkkejä”, Arto Satonen (kok) hehkutti.

“Yhteistyö toisen asteen koulutuksen kanssa on osoittautunut Sastamalassa hedelmälliseksi niin elinkeinoelämän, koulutuksen järjestäjän, opiskelijoiden kuin kaupunginkin kannalta. Miten Fortaco tähän kuvioon suhtautuu?” Pertti Hakanen (kesk) uteli.

Lue lisää kansanedustajien vierailusta 19.8. Alueviestistä.

Myös Sari Tanus (kd), Mikko Alatalo (kesk), Arto Pirttilahti (kesk) ja Sastamalan kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg iloitsivat myönteisistä yritysuutisista.
Myös kristillisdemokraattien Sari Tanus (kolmas vasemmalta), Mikko Alatalo (kesk), Arto Pirttilahti (kesk) ja Sastamalan kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg iloitsivat myönteisistä yritysuutisista.
Myös kokoomusedustaja Pauli Kiuru (toinen vasemmalta) ennätti kiireiltään Sastamalaan. Paikallisista kansanedustajista SDP:n Ilmari Nurminen oli samaan aikaan eduskunnan suuren valiokunnan kokouksessa.
Myös kokoomusedustaja Pauli Kiuru (toinen vasemmalta) ennätti kiireiltään Sastamalaan. Paikallisista kansanedustajista SDP:n Ilmari Nurminen oli samaan aikaan eduskunnan suuren valiokunnan kokouksessa.
  • Seuraaja

    Kohta on jo puolivuotta palkattu niitä 5-6 toimihenkilöä. Niitä alkaa olemaan noin 36 kpl siellä. Vai onko yhtään. ? Vastaanottokeskukseen väki tuli aika nopeasti.

  • Yari

    Olipa entinen grilliyrittäjäkin kiireiltään Tyrwäälle ehtinyt. Näimmä.
    Turha pelle.

    • tiu-tau-pöö

      Yari on oikeassa. Ei tuo pelle käy tyrväällä muuta kuin “sulkemassa sairaalan”, tai jos joku yritys palkaa muutaman työntekijän, niin tuo yksi elvistelee aivan kuin hän olisi jotenkin asiaa myötävaikuttanut…turha, turhempi…satonen

  • Nimetön

    Muuten olisi “aidosti” (“Katainen”) hyvä saada tietää, montako uutta työpaikkaa Vammala on saanut kenen tahansa työllistämänä tähän mennessä vuotta?

  • Vaaliteema

    Satunen ei tarvi muutakuin pekkaset ja arkipyhät niin ja sitten vielä isompituloisten verotus on liian rajua.

  • Tarjoushaukku

    Hieno juttu. Toivottavasti moni Sastamalalainen saa oikeita hommia niin kylänkin kirstu siitä kohenisi. Jos tienaisi 25 000 €\v sais kylä siitä vajaan viidenneksen. Ehkä 4000. Joten 50 x 4000 ois 200 000. Sillä maksaisi jo kolmen kuntaliitossuojaa nauttivan suojatyöpalkan.

Kommentointi ei ole käytössä.