
17-vuotias Eeva Pusa ja 16-vuotias Iida Sarell ovat niiden onnekkaiden ja osaavien joukossa, jotka saivat kesätyöpestin Sastamalan kaupungilta.
Molemmat lukiolaistytöt hakivat töitä matkailun parista ja odottavat nyt innolla kuukauden mittaisen työrupeamansa alkua.
“Matkailu oli luonteva vaihtoehto, tässä saa monipuolista kokemusta ja toivon mukaan mahdollisuuden testata kielitaitoaan”, toteaa Iida.
Nuorten tehtävänä on muun muassa vuokrata kahta kaupungin hankkimaa soutuvenettä pääkirjaston rannassa.
“Työhaastattelussa nuorilta kysyttiin osaavatko he soutaa ja somettaa”, nauraa kaupungin matkailusihteeri Teresa Vidfelt.
Matkailu ja markkinointi löyvät kättä nuorten työnkuvassa. He päivittävät fiiliksiään ja tekemisiään matkailun Facebook-sivuille sekä Instagramiin. Iida myös tubettaa, joten kaupungin Youtube-kanavalle saattaa putkahtaa video jos toinenkin.
Kesätyöntekijät monessa mukana
Nuoret ovat mukana kaupungin tiimissä kesän tapahtumissa, toimivat tarvittaessa oppaina keskustassa ja haastattelevat ihmisiä matkailututkimuksen tiimoilta.
“Tutkimukseen on tarkoitus saada kesän aikana 500 vastausta. Haluamme tietää paljonko matkailijat käyttävät täällä rahaa, missä he majoittuvat, missä kohteissa he käyvät ja mitä kautta he ovat saaneet niistä tietoa”, Vidfelt selvittää.
Ja mitä niihin soutuveneisiin tulee – venevuokra on 10 euroa ja maksu tapahtuu käteisellä. Etukäteisvarauksia ei kirjata, mutta veneiden tilannetta voi halutessaan kysellä matkailuinfosta.
“Tämä kesä mennään venevuokrauksessa kokeiluluontoisesti. Jatkoa mietitään kokemusten ja saadun palautteen pohjalta”, Vidfelt sanoo.
“Sastamalassa on jokaiselle jotakin”
Eeva ja Iida aloittavat kesätyönsä kesäkuun 5. päivä. Miten tulevat opasharjoittelijat markkinoisivat Sastamalaa?
“Korostaisin upeaa vesistöämme, kehuisin Keikyässä sijaitsevaa Suomen pisintä riippusiltaa ja kauniita kirkkoja, mielenkiintoista historiaa”, vastaa Iida.
“Edellisten lisäksi kertoisin monipuolisista liikuntamahdollisuuksista ja kivoista tapahtumista. Sastamalassa on jokaiselle jotakin”, komppaa Eeva.







Hieno juttu, Kiva päästä tutuille vesille joskus
näin entisenä veneenomistajana ja entisenä Vammalalaisena