KATSO VIDEO: Danielkin tuikkii konsertin tähtenä

Kanttori Anu Mattila säesti, kun Daniel Laitinen antoi laulunäytteen Tyrvään kirkossa.

“Vähän jännittää, mutta minun on vaikea kuvitella, mitä elämä olisi ilman musiikkia “, sanoo 8-vuotias Daniel Laitinen Tyrvään kirkossa ja antaa toimittajalle laulunäytteen.

Laulu vaarivainaan vanhasta kanteleesta soi heleästi. Danielin mukaan laulu kertoo siitä, miten lapsi löytää ullakolta kanteleen, jonka isoisä olisi halunnut antaa omalle pojalleen.

“Mutta vaari ei palannut sodasta. Tuli vain kirje ja myöhemmin kannel. Luulen, että laulun kertoja kiinnostuu soittimesta ja aikoo ehkä opetella soittamaan sitä. Suomi on turvallinen maa, jolla on hieno historia. Täällä kaikki lapset saavat käydä koulua. Siksi on kivaa esiintyä tulevassa konsertissa”, hän miettii.

Sastamalalainen Daniel Laitinen on yksi Tyrvään kirkossa 29. marraskuuta kello 19 alkaen soivan Suomalaisen messun solisteista.

Lasse Heikkilän Suomalainen messu on klassikko, joka Suomen itsenäisyyden satavuotisjuhlan kunniaksi on hiottu erityiseksi juhlaversioksi.

Näyttävä ja tunnelmallinen spektaakkeli

Sastamalan seurakunnan kanttori Anu Mattila kuvailee kokonaisuutta spektaakkeliksi, joka yhdistää musiikkia, videota ja tanssia.

“Videomateriaali vie esiintyjät luontomaisemiin vaihtuvien vuodenaikojen keskelle. Arkistomateriaalin avulla siirrytään välillä sota-aikaan ja muihin kansakuntamme historian vaiheisiin. Laulajat ja tanssijat maalaavat elävän taustan eteen musiikin ja liikkeen ilotulituksen, jota pelimanniryhmä säestää.”

“Kyseessä on historiaamme, kultuuriamme ja suomalaista sielunmaisemaa syväluotavaava konsertti. Ja vaikka sen nimessä on messu-sana, kokonaisuus ei sisällä liturgiaa, saarnaa tai ehtoollista eli jumalanpalveluksesta ei ole kyse”, Mattila kuvailee.

Suomalaista messua ovat Sastamalassa toteuttamassa Sastamalan seurakunnan Gospelkuoro, Nokian seurakunnan Sarastus-kuoro, Lauluyhtye Pisara sekä Valkia-ryhmä bändeineen ja tanssijoineen. Solisteina ovat Laitisen ja Mattilan lisäksi Mika KarolaHelmi Mattila, Minna Viinikainen ja Piia Vuori.

Katso video, jossa Daniel antaa toimittajalle laulunäytteen:

Kommentointi ei ole käytössä.