Huittisten talous painumassa miinukselle

Kuvituskuva Huittisten keskustasta: Alueviestin arkisto.
Huittisten kaupunginjohtaja Jyrki Peltomaan ilme on vakava, kun hän käy läpi kaupungin vuoden 2019 talousarviota ja vuosien 2019-2021 taloussuunnitelmaa.

“Kuluvan vuoden osalta tunnusluvut ovat vielä kunnossa. Tase on vahva ja velkamäärä asukasta kohden kohtuullinen. Silti olemme nyt tilanteessa, jossa isot investoinnit odottavat lähitulevaisuudessa, joten alijäämäisten vuosien jatkoksi pitäisi alkaa jo saada ylijäämää”, hän pohjustaa.

Tänä vuonna Huittinen on tekemässä talousarviossa ennakoitua suuremman alijäämän.

“Vielä en lähde veikkailemaan, paljonko miinusta on tulossa”, Peltomaa toteaa.

Tulevaa vuotta ajatellen Peltomaa esitti alijäämän vähentämistä veroja korottamalla. Kaupunginjohtaja olisi halunnut kunnallisveroon 0,5 prosenttiyksikön korotuksen ja toiveissa oli myös kiinteistöverojen korottaminen valtakunnan keskiarvoon.
Kaupunginhallitus taipui kuitenkin vain 0,25 prosenttiyksikön korotukseen kunnallisveron osalta.

Kunnallisveroa arvioidaan ensi vuonna kertyvän 30 675 000 euroa, mikä on 7,5 prosenttia enemmän kuin tänä vuonna.

“Suurin syy nousuun on tämän vuoden raju lasku”, Peltomaa kertoo.

Investointeihin huilitauko

Investoinneissa Huittinen ottaa ensi vuonna pienen huilin.

“Investoinnit ovat 5,1 miljoonaa, mikä on alle keskiarvomme. Kevyempi investointiohjelma on kuitenkin vain valmistautumista tulevaan, sillä Lauttakylän koulun rakentaminen tulee rasittamaan seuraavia vuosia”, Peltomaa tietää.

Lauttakylän koulun rakentamiseen on jo ensi vuoden budjetissa varauduttu 250 000 eurolla. Suurimman loven investointiohjelmassa aiheuttavat vuorohoidon uudet tilat.

“Niille on budjetoitu 1,2 miljoonaa, mikä olisi ollut Ainokodin saneerauksen hinta. Vielä ei tiedetä, miten vuorohoidon tilakysymys hoidetaan, mutta tilanne on ratkaistava ensi vuoden aikana, joten siitä syystä siihen on nyt budjetoitu sama summa”, Peltomaa perustelee.

Myös uudesta liikuntahallista kertyy noin 700 000 eurolla laskuja maksettavaksi vielä ensi vuonna. Hallin odotetaan olevan käytössä helmikuun aikana.

Lisäksi kaupungintalon peruskorjausta jatketaan ensi vuonna 500 000 eurolla. Lauttakylän lukion julkisivuvaurioiden korjaamiseen kuluu kaupungilta 300 000 euroa.
 
Velkaantuminen huolettaa

Huittisten vuoden 2018 vuosikate on jäämässä  miljoonaan euroon, mitä kaupunginjohtaja pitää surkean pienenä.

“Kaikki investoinnit joudutaan rahoittamaan velkarahalla ja lainaa pitää ottaa myös vanhojen velkojen takaisin maksamiseksi. Ensi vuoden lopussa lainamäärä asukasta kohden on 2 885 euroa”, Peltomaa laskee.

Tämän hetken velkamäärää voi pitää varsin maltillisena, mutta tulevien vuosien jyrkkä kasvu huolettaa kaupunginjohtajaa.

“Uuden koulun valmistamisen jälkeen, vuoden 2021 lopussa, velka tulee olemaan tämän hetken arvioiden mukaan 4 137 euroa.”

Huittisten tulevan vuoden alijäämä on talousarviossa 3,4 miljoonaa euroa. Säästöjä haetaankin kiivaasti nyt monesta kohdasta.

“Yksityistieavustuksia vähennetään hieman, Sallilan koulu on jätetty pois investointiohjelmasta, lumetusjärjestelmä ja suurkuvatulostin jätetään hankkimatta”, Peltomaa luettelee.

Kaupunginjohtaja esittää myös, että kirjastovirkailijan toimi jätetään täyttämättä.

“Tämä ei automaattisesti tarkoita Vampulan kirjaston sulkemista, vaan sivistyslautakunta päättää, hoidetaanko asia esimerkiksi aukioloaikoja supistamalla”, Peltomaa sanoo.