Uudet nammolaiset aloittivat työnsä

Nammo Lapua Oy:n Sastamalan tuotantoyksikön avajaisia vietettiin maanantaina 12. tammikuuta. Arto Tähtiselle ja Petri Yliviikarille päivä merkitsi työttömyysjakson päättymistä ja paluuta tutun sorvin ääreen. Patrian palveluksessa ensin mainitulle ehti kertyä työvuosia 29, jälkimmäiselle 25.

“Onhan tämä positiivinen juttu, kun töihin pääsee”, Tähtinen kommentoi.

“Eipä se työttömän arki aina herkkua ole”, Yliviikari totesi.

Kaiken kaikkiaan ampumatarviketuotannon käynnistyminen merkitsee töihinpaluuta 13 entiselle Patrian työntekijälle.

Nammo Lapua Oy:n paikallisjohtaja Erkki Mäkelä toivotti kaikki työntekijät lämpimästi tervetulleiksi uuden työnantajan palvelukseen.

“Se, että olemme tänään koolla iloisissa tunnelmissa, on seurausta monen eri tahon kovasta tahtotilasta”, hän totesi ja kehui Sastamalan kaupungin edustajia hyvästä yhteistyöstä.

Kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg otti Mäkelän sanoista kopin ja toivotti puolestaan yrityksen tervetulleeksi paikkakunnalle jatkamaan pitkiä tuotannollisia perinteitä.

“Uudet työpaikat ovat harvinaisia näinä aikoina. Tuotannolliset työt ovat elintärkeitä elinkeinorakenteellemme ja sitä kautta kuntalaisten hyvinvoinnille.”

Kansanedustaja Arto Satonen kertoi ampumatarviketuotannon jatkumisen Sastamalassa herättäneen eduskunnassa laajaa kiinnostusta. Puolustusministeri Carl Haglund pitää asiaa tärkeänä kansallisen puolustuskyvyn kannalta.

Asiaa korostivat myös Puolustusvoimien logistiikkaosaston päällikkö Timo Saarinen ja puolustusministeriön Juha Kylä-Harakka.

“Tällaista tuotantoa ei saa laskea vieraisiin käsiin. Tämä on merkittävä osa Suomen huoltovarmuutta niin normaali- kuin poikkeusoloissakin.”

Sastamalassa sijaitseva Nammon tuotantolaitos on Suomessa ainoa, jossa kyetään teräskranaattien kuorien tuotannon alkuvaiheisiin eli kuoriaihion puristukseen ja lämpökäsittelyyn. Tehtaalla pystytään tekemään myös kuorituotannon muut työvaiheet sekä tuottamaan kranaatinheitinten kranaatteja.

Uudet nammolaiset, entiset patrialaiset työntekijä Petri Yliviikari ja työnjohtaja Arto Tähtinen palasivat tänään sorvin ääreen.
Uudet nammolaiset ja entiset patrialaiset, työntekijä Petri Yliviikari ja työnjohtaja Arto Tähtinen palasivat tänään sorvin ääreen.

nammon tilaisuus

Kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg, kansanedustaja Arto Satonen, puolustusministeriön Juha Kylä-Harakka, puolustusvoimien logistiikkaosaston päällikkö Timo Saarinen sekä Nammo Lapua Oy:n paikallisjohtaja Erkki Mäkelä pitivät Vammaksenmäellä juhlapuheet.
Kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg, kansanedustaja Arto Satonen, puolustusministeriön Juha Kylä-Harakka, puolustusvoimien logistiikkaosaston päällikkö Timo Saarinen sekä Nammo Lapua Oy:n paikallisjohtaja Erkki Mäkelä pitivät Vammaksenmäellä juhlapuheet.

Kommentointi ei ole käytössä.