
Lokakuussa avatun tapahtumatalo Tyrvään Pappilan toiminta on käynnistynyt vauhdikkaasti. Loka-joulukuussa Pappilassa järjestettiin 130 erilaista tapahtumaa, joista 40 oli Pappilan omia tapahtumia ja 90 asiakkaiden vuokratapahtumia.
Asiakkaita Pappilassa on kolmen kuukauden aikana käynyt noin 3500.
Suosituimmat tapahtumat ovat olleet Pappilan avajaistapahtuma 10.10. sekä joulurauhan julistus 24.12. Myös muut Pappilan järjestämät tapahtumat ovat saaneet runsaasti väkeä liikkeelle. Sastamalan Opiston kanssa yhteistyössä järjestetty yhteislaulutilaisuus veti salit täyteen laulajia ja sunnuntai-brunssit sekä joululounaat ovat olleet yleisömenestyksiä.
Tammikuussakaan Pappila ei vietä hiljaiseloa, vaan talo tulvii tapahtumia. 19.-20.1. nähdään Tyrvään Pappilan yhteistyössä Veli-Pekka Bäckmanin kanssa tuottama Kuusi ja kataja -kamariooppera. Esitys toteutetaan Tyrvään Pappilan viereisessä seurakuntatalon juhlasalissa, ja esitystä seuraa ohjelmallinen buffet-illallinen Tyrvään Pappilassa. Lippuja on vielä saatavana.
27.1. klo 12-17 järjestettävässä juhlatapahtumassa Pappilan henkilökunta esittelee tiloja ja kertoo talon monista mahdollisuuksista. Sastamalan oppaat kertovat talon historiasta. Keittiömestari Arto Rastas kertoo parhaimmat juhlavinkit, ja mukana myös juhlatalo Hakkarin kartano. Mukana myös italialaisia pientilojen luomuviinejä Suomeen tuova Tanja Turunen, Puistokadun Kukkatupa sekä Talla Stenbäck Miesten Pukeutumispalvelusta. Kanttori Elisa Hänninen soittaa ja laulaa suosittuja häämusiikkikappaleita ja antaa vinkkejä häämusiikin valintaan.









Ihan kiva että kävijöitä on. Nämä ilmaiset koko sivun mainokset on varmasti myös auttaneet siinä. Muistattehan toimittajat olla tasapuolista ja uutisoida muistakin ravintolatoimijoista yhtä näyttävästi.
Eli jos saadaan jotakin uutta paikkakunnalle niin siitä ei saisi tehdä juttua jottei tulkita ilmaiseksi mainokseksi? Jos ei kirjoiteta niin ei kukaan tiedäkään asiasta ja saadaan ihmetellä kun mikään ei täällä kannata…. Mutta mahtava talo on ja tunnelmallinen tila, Suuret kiitokset saimme käydä joululounaalla Pappilassa.
Kiva, että on ollut kävijöitä kun kerran tällainen hieno pytinki on saatu. Mutta onkohan nyt jokin yhtälö virhe, kun avajaisten jälkeen lokakuussa oli 21 päivää, marraskuussa 30 päivää, joulukuussa 31 päivää ja tammikuuta ollaan vasta puolessa välissä, eli päiviä on yhteensä 97. Joten jos tilaisuuksia on tosiaan ollut 130, niin joinakin päivinä on täytynyt olla kaksikin tilaisuutta. Joskus pappilan ohi ajaessani on ollut kyllä melkoisen hiljaistakin, joten pitäneeköhän tuo paikkaansa.
Laskit aivan oikein! Tilaisuuksia on tosiaan ollut useampia päivässä.
Joo hyvin saa mainostilaa, on kuitenkin vain yksi rakennus muitten joukossa, kannattaisi säilyttää suhteellisuudentaju näissä jutuissa. Vammalan ulkopuolella ei ylitä uutiskynnystä.
Olet väärässä; on jo ylittänyt uutiskynnyksen useammassa kaupungissa.
Pappilassa on useita eri tiloja, joten samanaikaisia tapahtumia siellä voi olla useita! Hienoa, että Vammalaan on saatu tällainen kansallisestikin merkittävä juhlatila ja laajemmaltikin kiinnostusta herättävä laadukas ruoka- ja viihdetarjonta. Lisää mainosta ja palstatilaa kehiin, niin saadaan Pirkanmaan ja Satakunnan alueeltakin asiakkaita lisää.
Oikein hyvä että joku yrittää Vammalassa. Myös työpaikkojen luomista arvostan.
Ihan mielenkiinnosta: Montako työpaikkaa saatiin (ja pappilaanko?) ja maksavatko kaikki veronsa tänne? Ihan hienoa, jos näin on.
Olikohan se ooppera vallan unohtunut toimituksilta käymättä, kun ei sanan sanaa näy kummassakaan lehdessä…