
Kärmekalion tuulivoimakaavoitus on edennyt luonnosvaiheesta kaavaehdotukseen valmisteluun. Hankkeen tiedotustilaisuudessa 20.6.2023 Kiimajärven kylätalolla kysyin sinulta: ”Aiotko esitellä kaupunginvaltuustolle osayleiskaavan, joka ei ole Sastamalan kaupunginvaltuuston hyväksymien tuulivoiman sijoittumisehtojen mukainen?” Yleisölle jäi vastauksestasi se käsitys, että valtuuston tahtoa kunnioitetaan ja ehdot tulevat täyttymään kaavassa. Koska tilaisuudesta on Teams-tallenne, on asia tarkistettavissa.
4.12.2024 Sylväällä pidetyssä kaavaluonnoksen esittelytilaisuudessa, jossa olit paikalla, kaupungin maankäytön Ilmari Mattila otti kaikesta aiemmasta täysin poikkeavan kannan ja ilmoitti, että kaavoitusvaiheessa kaupunginvaltuuston asettamia ehtoja ei tarvitse täyttää, vaan niihin ”voidaan palata myöhemmin”. Mattila saattoi viitata rakennuslupavaiheeseen, joka tapahtuu kaavan vahvistamisen jälkeen. Se, että Mattila tällä tavalla mitätöi kaupunginvaltuuston asettamat ehdot, ei ole yllätys tuntien maankäytön menettelytavat muissakin asioissa. Se, ettei kaupunginjohtaja tähän Sylväällä millään tavalla puuttunut, on yllätys. Samassa tilaisuudessa kävi selväksi, että Kärmekallion hankeyhtiön toimeksiannosta kaavaa valmisteleva henkilö esitti dian, jossa useamman kohdassa viitattiin valtuuston päättämiin ehtoihin sanamuodoilla ”ei voida ottaa kantaa” tai ”ei voida määrätä” kaavassa.
Kaavaluonnoksessa oli ainakin kolme olennaista kohtaa, jotka eivät täytä valtuuston 21.2.2022 päättämiä ehtoja: 1,2 km suojaetäisyydet lomarakennuksiin alittuu kahden rakennuksen osalta, uusia teitä on sijoitettu ainakin neljälle sellaiselle kiinteistölle, joista Eurowindillä ei ole vuokrasopimusta sekä meluehtojen ylittyminen.
Mikä ongelma tähän sitten sisältyy? Kaupungin ja Eurowindin 15.9.2022 allekirjoittamassa kaavoitusopimuksessa, jossa Eurowind sitoutui noudattamaan kaupunginvaltuuston asettamia ehtoja, lukee kuitenkin: ”Tämä sopimus päättyy, kun osayleiskaava saa lainvoiman.” Eli Eurowindin sitoumus noudattaa valtuuston asettamia ehtoja raukeaa! Näyttää siltä, että kaupungin maankäytön myötävaikutuksella ollaan luomassa tilanne, jossa kaavan vahvistamisen jälkeen rakennuslupavaiheessa ei voida edellyttää valtuuston päättämien ehtojen täyttymistä. Rakennuslupa voidaan evätä vain rakentamislain tai kaavan vastaisena.
Olen ehdottomasti sitä mieltä, että nykyisen kaupunginvaltuuston päättämien ehtojen kannibalisointi ja mitätöiminen kaavavaiheessa on moraalisesti väärin ja luottamushenkilöiden halveksuntaa. Omalta osaltani totean yksiselitteisesti: en tule kaupungin asukkaana ja mahdollisesti tulevana päättäjä hyväksymään valtuuston tekemistä reunaehdoista lipsumista.
Muidenkin nykyisten ja tulevien päättäjien sekä äänestäjien on syytä kuulla tässä vaiheessa mitä on odotettavissa. Siksi kysyn kaupunginjohtaja Malmbergilta ja pyydän selkeää vastausta, enkä jargonia: Aiotko (tai joku muu puolestasi) esitellä päätöksentekijöille kaavan, joka ei täytä valtuuston asettamia ehtoja?
Markku Pärssinen
Sastamalan Kiikka
kuntavaaliehdokas, kesk.
Juuri äsken tuli uutisissa tuulimyllyjen läheisyydessä asuvalta matkaa 800 m kiinteistöltä, myllyt aiheuttaa meteliä huminaa. Pitäis rakentaa kauemmaksi asutuksesta näkö haitta maisemassa
Pari juttua
1. Kovasti on alkanut kaikkia kiinnostaa sastamalan asiat kun vaalit lähestyy.
2.eikö ne tuulivoimalat voisi rakentaa vammalan keskustaan kun sinne kaikki muutenkin rakennetaan