
Lavian alueen eläinlääkintähuollosta huolehtii jatkossa Porin yhteistoiminta-alue. Eläinlääkintähuoltoon kuuluvat suureläinten ja pieneläinten päivystys. Täten päivystys siirtyy pois Sastamalasta vuoden alusta lähtien.
Porin kaupungin eläinlääkintäyksikön päivystystoimintaan tehdään muitakin muutoksia 4. tammikuuta 2021 alkaen.
Erilliset pien- ja suureläinpäivystysringit yhdistetään arkipäivien osalta siten, että arki-iltaisin päivystää vain yksi eläinlääkäri. Viikonloppuisin kaksi eläinlääkäriä päivystää perjantaista kello 16 alkaen maanantaihin kello 8 saakka.
Päivystävät klinikat ovat Porissa Maantiekadulla, Ulvilassa, Harjavallassa ja Eurajoella.
Järjestelyt ovat voimassa tammikuun alusta maaliskuun loppuun asti. Viikonloppuisin on käytössä eriytetty päivystys, koska suurin kuormitus on viikonloppuisin ja pyhisin. Pieneläinpäivystyksessä potilasmäärät ovat olleet vähäisimpiä arki-iltaisin ja yöaikaan.
Muutosten taustalla ovat talouden sopeuttaminen ja resurssivaje.
Eläinlääkintäyksikön toiminnallisista muutoksista on käyty yhteistoimintamenettely eläinlääkäreiden ja eläintenhoitajien kesken.
Elinvoima- ja ympäristölautakunta pitää ylimääräisen kokouksen 10. helmikuuta 2021, jossa päätetään, miten eläinlääkintäyksikön päivystys järjestetään 1. huhtikuuta 2021 lähtien.