Maskisuositus laajenee ensi maanantaista 1. helmikuuta alkaen koskemaan Huittisissa alakoulujen kuudesluokkalaisia sekä heidän kanssaan samoissa yhdysluokissa opiskelevia.
Sastamalassa kyseinen suositus on ollut voimassa jo muutaman viikon.
Huittisten kaupunki kertoo tiedotteessaan, että Satakunta on siirtynyt koronatapauksissa kiihtymisvaiheeseen, ja maskisuositusta laajennetaan koskemaan kaikkia kuudennen luokan oppilaita, sekä viidennen luokan oppilaita siltä osin, kun koulussa on ns. yhteisluokkia, joissa 5-luokkalaiset ja 6-luokkalaiset opiskelevat samassa tilassa.
Joissakin Huittisten pienistä kouluista on opetusryhmissä useammankin ikäisiä ja tällöin suositellaan maskia kaikkien käyttöön. Maskit tulevat käyttöön maanantaina 1.2.2021.
Maskisuositus koskee koulukuljetusoppilaita 6. luokasta ylöspäin, sekä nuorempia oppilaita, mikäli heidän kanssaan samassa kuljetuksessa on 6-luokkalaisia tai vanhempia oppilaita.
Suositus on voimassa 28.2.2021 asti.
Opetuksen järjestämisessä ei ole muutoksia aikaisempiin ohjeisiin, eli opiskelu jatkuu Huittisissa kuten tähänkin asti. Sisätiloissa ei kokoontumisissa saa olla enempää kuin 10 henkeä ja harrastoiminnan ohjeet pysyvät entisellään.
Kaarirannan kuntosalia saavat käyttää ainoastaan terveyskeskuksen omat lääkinnällisen kuntoutuksen ryhmät.
Edelleen muistettava keinot tartuntojen estämiseksi:
– Hyvää käsihygienia
– Oikea yskimistekniikka
– Turvavälit
– Kontaktien vähentäminen
– Lievästikin sairaana on hakeuduttava testiin, testitulosta odottaessa on pysyttävä kotona
– Kasvomaskien käyttö, mikäli turvavälejä ei pystytä säilyttämään